ÇDSO 29 Mart Konser Yorumu Taşar Erkol

 

Konser Tarihi : 29 Mart 2024 – Cuma
Konser Saati : 20:30
Konser Salonu : ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KONSER SALONU

                                             KONSER PROGRAMI

W. A. MOZART Kız Kaçırma Uvertürü
Obua Konçertosu
Senfoni No: 38 “PRAG”

ŞEF : MATTHEW COOREY
SOLİST : NİCK SHAY DEUTSCH “obua”
Her cuma akşamı olduğu gibi bu akşam da Adana dinleyicisi güzel konserlerden birini daha yaşadı.
Konserin 1. Bölümünde şef Matthew Coorey yönetimindeki Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Alman besteci Wolfgang Amadeus Mozart’ın “Kız Kaçırma Uvertürü” nü seslendirdi.

Die Entführung aus dem Serail (Saraydan Kız Kaçırma) operası 1782 yılında Viyanadaki ilk sahnelenmesinin ardından büyük başarı kazanmış; Prag, Varşova, Bonn ve Leipzig gibi önemli şehirlerde de sahnelenerek Mozarta Viyana dışında da önemli prestij sağlamıştır.
Operanın uvertürü; konuya uygun biçimde o dönemde “Türk Stili” olarak bilinen zengin ve görkemli vurmalı çalgılar kullanımına yer veren temalar arası geçişlerde kullanılan “Fırtına ve Stres” (Sturm und Drang) stili, orta bolümde araya giren lirik arya benzeri bölüm, yapıtın Mozartın müziği sayesinde kazandığı dramatik derinlik ve çeşitliliğin yansımasıdır.
Yapıt; orkestra tarafından her yönüyle görkemli olarak, sunuldu, alkışlandı.

İkinci yapıt olarak bestecinin “Obua Konçertosu” Avustralyalı obua sanatçısı Nick Shay Deutsch tarafından, Şef Matthew Coorey yönetimindeki Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde seslendirildi. Solistin göstermiş olduğu yüksek başarım ile görkemli seslendirme dinleyiciler tarafından büyük beğeni kazandı, uzun süreli alkışlar aldı. Konserin 2. Bölümünde şef Matthew Coorey yönetimindeki Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası bu kez yine aynı bestecinin “Prag” adlı 38 no’ lu senfonisini seslendirdi. Mozart'ın en güzel yapıtlarından olan “Prag” senfonisi, menüet’i olmayan, üç bölümlü olarak, tasarladığı senfonilerin sonuncusudur. Senfoninin birinci bölümünde Mozart’ın sanatında büyük bir olgunluğa o çağdaki derin anlamlı, melankolik ve acılı ruh tablosunun nasıl bir paletle işlendiğini göstermesi yönünden ilginçtir. Yapıtın seslendirilmesinde orkestranın başarımı oldukça görkemliydi. Şef Matthew Coorey de orkestra sanatçıları ile olan yakın takibi göz doldurdu.
Dinleyiciler tarafından yine dakikalarca alkışlanan bu konser, Adanalı sanatseverler için gerçekten beğenilen konserlerin yanında yerini aldı.
Konser bitiminde Şef, Solist ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Sanatçılarının dinleyicilerle esenleşmesinde, dinleyiciler de dakikalarca, alkışlarla beğenilerini sundular. Bu güzel konserlerin hazırlanmasında emeği geçen Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın tüm çalışanlarına, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Yönetim Kuruluna, Çukurova Devlet Senfonisi Orkestra Müdürüne, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Sanatçılarına, Orkestra Şefi Matthew Coorey’ e, Obua Sanatçısı solist Nick Shay Deutsch’ a ayrı ayrı olmak üzere duyduğum mutluluğumu sunarım.
Daha nice güzel konserler dinlemek üzere …

Sanatla kalınız !!!

Taşar Erkol