ÇDSO 8 Mart Konser Yorumu, Taşar Erkol

Konser Tarihi : 8 Mart 2024 – Cuma

Konser Saati              : 20:00

Konser Salonu           : ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KONSER SALONU

 

KADINLAR GÜNÜ KONSERİ

 

KONSER PROGRAMI

 

  1. L. BEETHOVEN Keman Konçertosu  

Senfoni No: 7

 

ŞEF                 : NACİ ÖZGÜÇ

SOLİST          : VERİKO TCHUMBURIDZE                   “keman”

 

Her cuma akşamı olduğu gibi bu akşam da Adana dinleyicisi yine unutulmaz konserlerden birini daha yaşadı.

Konserin 1. Bölümünde şef Naci Özgüç yönetimindeki Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Keman Sanatçısı Verico Tchumburidze’nin seslendirdiği Alman besteci Ludwig van Beethoven’in Op.61 Re Majör Keman Konçertosuna eşlik etti.

Keman konçertoları arasında gerçekten de zirvede duran eser, tekniğin üzerindeki anlamlı güzelliğiyle Beethoven’in tek lirik konçertosudur.

Özellikle yapıtın son bölümü olan ritmik rondonun, kemana her türlü virtüözlük olanağını sağlaması, solistin de bu virtüözlüğe hakkını vererek, uygulaması dinlemeye değer…

Solist Keman Sanatçısı Verico Tchumburidze’nin gösterdiği başarım her yönüyle görkemli olarak, sunuldu, ayakta alkışlandı.

Konserin 2. Bölümünde şef Naci Özgüç yönetimindeki Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası bu kez yine Alman besteci Ludwig van Beethoven’in Op.92 La majör 7 no’lu Senfonisini seslendirdi. Dokuz senfoninin arasında 7. Senfoni, özellikle son bölümünün ifade ettiği coşkun heyecan ile, Beethoven’ın en yoğun, enerji dolu ve hareketli niteliklere sahip senfonileri arasındadır.

Her bölümünün çok belirgin bir ritmik yapı üzerine kurulmasından dolayı olacak, Richard Wagner 7. Senfoniyi “Dansın Tanrılar katına çıkarılması” olarak niteliyor.

Senfoni romantizmi, sevinç ve coşkunluğu ile dinleyiciyi anında etkileyen, büyüleyici bir karaktere sahiptir.

Hakkıyla seslendirilmesi oldukça zor olan bu eser, görkemli olarak seslendirildi. Bu arada şef Naci Özgüç’ün de orkestra sanatçıları ile olan yakın takibi göz ardı edilemez.

Dinleyiciler tarafından yine ayakta alkışlanan bu dinleti, Adanalı sanatseverler için gerçekten unutulmayacak, konserlerden biriydi …

Konser bitiminde Şef, Solist ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Sanatçılarının dinleyicilerle esenleşmesinde, dinleyiciler de ayakta uzun alkışlarla beğenilerini sundular.

Bu güzel konserin hazırlanmasında emeği geçen Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın tüm çalışanlarına, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Yönetim Kuruluna, Çukurova Devlet Senfonisi Orkestra Müdürüne, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Sanatçılarına, Orkestra Şefi Naci Özgüç’e, Keman Sanatçısı solist Verico Tchumburidze’ ye, ayrı ayrı olmak üzere duyduğum mutluluğumu sunarım.

Daha nice güzel konserler dinlemek üzere

 

Sanatla kalınız !!!

Taşar Erkol