Çukurova, Etem Çalışkan Sanat Günleri ile renklenecek

ADANA ve Mersin’de, Anıtkabir’in hatlarının hocası Emin Barın ile birlikte yazıp Atatürk’ün gerçek imzasına bağlı kalarak kaligrafik çalışmasını hazırlayan Tarsusluhattat, gazeteci ve ressam Etem Çalışkan adına sanat günleri düzenlenecek.

Adana Seyhan İlçe Belediyesi, Adana Tabib Odası, Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu ile 22 sanat, eğitim ve meslek kuruluşunca 24-27 Mayıs’ta gerçekleştirilecek ‘Etem Çalışkan Sanat Günleri’ kapsamında, sergiler, konserler, dans gösterileri, film gösterileri ve paneller yapılacak.

‘ETKİNLİK GELENEKSELLEŞECEK’
Etem Çalışkan Sanat Günleri’ni yaşama geçiren Seyhan Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar, Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu Kurucusu Dr. Haluk Uygur ve Adana Tabib Odası Başkanı Ali İhsan Ökten ile 22 sanat, eğitim ve meslek kuruluşunun temsilcisi bilgilendirme toplantısı yaptı. Seyhan Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda, yapılacak etkinliklerin ayrıntıları kamuoyuna açıklandı. Burada konuşan Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Bu yıl, K.Atatürk kaligrafik çalışmasının sahibi, Türkiye’nin yaşayan en önemli ressam ve güzel yazı sanatı ustalarından Etem Çalışkan adına yapılan bu etkinlik, önümüzdeki yıllarda gelenekselleştirilecek, kente yeni bir festival kazandırılacaktır. Bu etkinliğin seneye de ilk ürünlerini kentimizde veren Turhan ve İlhan Selçuk kardeşler adına yapılması düşünülüyor. Bunun için çok mutluyuz” dedi.

‘İSTENİRSE YAPILABİLECEĞİNİ GÖSTERMEK İSTEDİK’
Adana Tabib Odası Başkanı Ali İhsan Ökten de, Etem Çalışkan gibi önemli bir usta için çaba göstermekten mutluluk duyduğunu belirtti. Etem Çalışkan Sanat Günleri’nde yapılacak etkinliklere ilişkin bilgi veren Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu Kurucusu Dr. Haluk Uygur ise, “Bu etkinlik için sivil toplum kuruluşları çok büyük destek verdi. Bu kuruluşların istenirse çok önemli etkinlikler yapabileceğini göstermek istedik. Örneğin Senfonik Kaligrafi sergimiz Avrupa’da çok büyük ustalar için yapılan sergiler havasında olacak” diye konuştu. 

‘BU SERGİ ÇOK ÖNEMLİ’
Bir sanat festivali olarak düzenlenecek Etem Çalışkan Sanat Günleri kapsamında 24-27 Mayıs’ta Adana ve Mersin’nde, Etem Çalışkan ile birlikte bir çok usta ve gencin eserlerinin yer aldığı sergiler, konserler, dans gösterileri, film gösterileri ve paneller gerçekleştirilecek. İçerisinde çok sayıda gönüllünün bulunduğu ‘Grup Çalışkan’ tarafından planlaması ve organizasyonu yapılan etkinliklerin ilki, 24 Mayıs’ta saat 18.30’da Adana’da Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde Senfonik Kaligrafi sergisi ve Etem Çalışkan imza günü olacak.

‘HANGİ ETKİNLİKLER VAR?’
Etkinliklerin ayrıntılarını paylaşan Haluk Uygur, şunları kaydetti:
“Senfoni, birden çok sesin gürültü oluşturmadan ahenkle sunulmasıdır. Kaligrafi ise güzel yazı demek. Yazının duygu ve düşünceleri anlatan bir yol olduğu da düşünülürse, bunların ahenk içinde sunulması demokrasiyi gerektirir. Senfonik Kaligrafi sadece Etem Çalışkan’ın değil, aynı zamanda cumhuriyetimizin de öyküsü. Etem Çalışkan ile birlikte bu öyküleri hissetmek, Çukurova’ya özgü bir lezzet olarak sanat tarihimize katılacaktır. Sergide Etem Çalışkan’ın dışında İhap Hulusi, Emin Barın, Savaş Çevik, İslam Seçen, Mesut Dikel gibi ustalardan ve Etem Çalışkan’dan etkilenen gençlerden de eserler görülecek. Sergi sırasında Etem Çalışkan imza günü düzenleyecek. Etem Çalışkan’ın Anıtkabir’in hatlarını birlikte hazırladığı hocası Emin Barın, beş önemli öğrencisine ‘Beşi bir yerde’ adını vermiş. Bunların anısına yine aynı gün Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde saat 19.30’da ‘Beşi Bir Yerde Paneli’ yapılacak. Panelde Orhan Apaydın, Savaş Çevik ve İslam Seçen konuşacak. 25 Mayıs’ta Adana Ramada Oteli’nde Bitmeyen Senfoni sergisi, ‘Celal İnce’den Tangolar’ adlı Casa De La Danza Dans Evi’nin gösterisi ile Orçun Utlu, Timur Kancar ve Arif Ösmen’in konseri olacak. 26 Mayıs’ta Mersin’nde Olba Fotoğraf Derneği’nde ‘K. Atatürk ile Etem Çalışkan’ adlı en güzel Atatürk resimlerinin yer aldığı sergi izlenime açılacak. 27 Mayıs’ta Adana’da Başkent Hastanesi’nde Etem Çalışkan’ın Hürriyet ve Milliyet gibi gazetelerde yayınlanan çizim ve tasarımları sergilenecek. Yine aynı yerde Sinematek Adana film gösterimi düzenleyip Etem Çalışkan ile kısa bir söyleşi gerçekleştirecek.”

‘HANGİ KURUMLAR DÜZENLİYOR?’
Etem Çalışkan Sanat Günleri etkinliklerini, Seyhan Belediyesi, Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği, Adana Tabip Odası, Adana Eczacılar Odası, Adana Ressamlar Topluluğu, Adana Turizm, Çukurova Skal Kulübü, Lions Kulüpleri, Başkent Hastanesi, Maya Sanat Akademisi, Mersin Olba Fotoğraf Derneği, Ramada Otel, Mimarlar ve Mühendisler Odası, Çağ Koleji, Çukurova Bilfen, Mektebim Koleji, Bahçeşehir Koleji, Başkent Okulları, Temel Etüt Merkezi, Karahan Kitabevi, Üç Yirmiiki Ajans, Casa De La Danza gibi kurum ve kuruluşlar destekleyip düzenliyor.

 

ETEM ÇALIŞKAN KİMDİR?

Anıtkabir’in hatlarını hocası Emin Barın ile birlikte yazan 1928 doğumlu Etem Çalışkan, Ataürk’ün gerçek imzasına bağlı kalarak kaligrafik çalışmasını hazırlayan kişidir. Başta Nutuk olmak üzere bir çok önemli eseri sanat dünyasına kazandırmıştır. Atatürk’ün doğumun 100’üncü yılını kutlamak için altın ve gümüş anı paraları tasarımını yapmış, 1983 yılında Milliyet Gazetesi tarafından yayınlanan ‘100 Türk Büyüğü Albümü’nü çizmiştir. PTT Genel Müdürlüğünce hazırlanan pullarda eserleri basılmıştır. Bilinen bir çok Atatürk resminde imzası vardır. Kendisini ‘Adana’nın Tarsusundanım’ diye ifade eden Etem Çalışkan gazeteci, ressam ve yeni yazının, güzel yazının sanatçısıdır. Türk yazı sanatında Prof. Emin Barın’ın beş öğrencisinin ‘Beşi Bir Yerde’ adlı grubunun kurucusudur.

etem-afis

Kaynak: Hürriyet