Dargın dünyanın barışçıl figürleri – Kudret Sönmez

Ne biçim bir dünyada yaşıyoruz? Ya da dünyadaki yaşama şeklimizi, seçimlerimizle biz mi oluşturuyoruz? Ne kadar olduğu meçhul ömür süremizi tamamlarken, irademiz dışında gelişen etkenler terazinin hangi kefesinde ağırlaşıyor veya hafifliyor?  Özgürlüğümüzü neler çerçeveliyor, esaretimizi neler belirliyor? İçimizdeki duvarlar mı yoksa dışımızdaki tel örgüler mi, ya da her ikisi birden mi örüyor hudutlarımızı?

Yakıtını, enerjisini ve hatta sinerjisini çok çeşitli ve bitimsiz formülerle besleyerek dönmeye devam eden bir dünyada yaşadığımız kesin… Rengine mavi diyorlar şekli toparlak, zemini birbirine pek benzemeyen dokularla biçimlenmiş gezegenimizin. Ve o mavi, koşullara göre, bazen açılıp ışırken bazen de kararıyor gibi geliyor bana. Külrengi, lacivert ya da sarı… Ömür diye bildiğimiz tablonun hangi aşamasındayız bilemiyorum. Bildiğim bir şey varsa o da, fırçanın ucuna ve tuvalin bezine huzur renkli duyguların gerektiğidir… Yoksa dünya yorgun, biz argın, nereye varabiliriz bir barışık, iki dargın kafayla?

***

Adana Ressamlar Topluluğu (ART) paylaşımcıları, yaklaşık 10 yıldır özel atölyelerinde çalışan ve dünyanın dargın gidişatını durduracak barışçıl bir döngü sağlamayı hedefleyen gruptur… Haftanın her günü kapılarını sanata açan ART, 9 ressamın kendi tarzlarında ürettikleri tablolarla tanınır.  Tuvallerine, atölyede içtikleri çayın, kahvenin, yaptıkları sohbetin çeşnisini de karıştıran topluluk, oluşturdukları çalışmaları ulusal ve uluslararası etkinliklere göndererek küresel boyutta sunumlar gerçekleştirmektedirler. Yanı sıra, katıldıkları birçok yarışmada kazandıkları ödüller onların başarılarının kanıtıdır.

YENİ ETKİNLİKLER   

Açacakları sergilere, katılacakları sanat fuarlarına ve yarışmalara aldıkları ortak kararlarla yaklaşan Adana Ressamlar Topluluğu üyeleri, son olarak Adana Büyükşehir Belediyesi 75. Yıl Sanat Galerisi’nde karma bir resim sergisi düzenledi. “A____9 Renkleri” adıyla sunulan serginin açılışı, 28 Şubat Pazartesi günü saat 17.00’de gerçekleştirildi. 7 Mart 2022 tarihinde sona erecek olan etkinliğe Meliha Özgürbüz, Nihal Canatar, İnci Küçükusta, Lale Gülyaşar, A. Nilgün Ulaştırıcı, M. İnci Gürsoy, Fatoş Toyganözü, H. Seher Ünal ve Kafiye Sahillioğlu katıldılar.

9 – 13 Mart günleri arasında Korart Sanat Galerisi’nin sanatçıları olarak ART, “Ankara 8. Sanat Fuarı”na katılmayı planlamaktadır. Yanı sıra, ART Üyesi Meliha Özgürbüz, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nde Berna Ateşoğlu anısına Altın Oran Sanat Galerisi’nde hazırlanan programa kişisel sergisiyle renklerini verecek.