El yıkamaya melodik yaklaşım – Sinem Vural

Sinem Vural

Koronavirüs (Covid-19) dünyayı ele geçiren bir salgın haline gelince, anaokulu seviyesi el yıkama şarkıları şimdi yetişkinlerin zihnine yeniden yerleştiriliyor.

Yıllardır hastalık mevsimlerinde “Elleri 20 saniye yıkayın” diye verilen mesaj, bu yıl en çok haberi yapılan tavsiye haline geldi. Öyle ki, 17 yaşındaki İngiliz web sitesi tasarımcısı William, hazırladığı “washyourlyrics.com” sitesiyle sevdiğiniz bir şarkının bir bölümünü ya da nakaratını akılda tutarak el yıkama süresini arttırmayı hedefleyen grafikler yaratmak için basit bir site hazırladı.
Üzerinde “Su ve sabunla el temizleme tekniği” yazan grafikli afiş tasarımında her karenin altına şarkının bir sözü denk düşüyor. Sevdiğiniz şarkıcının ve şarkısının adını yazıyorsunuz ve sonuçta size özel afiş hazır. Çıkış alıp istediğiniz yere asabilmeniz için sistem bu görseli bilgisayarınıza indiriyor.
Bu kadar basit bir fikri alıp mikro site açan genç arkadaşımızın bu girişimi sadece kullanıcılar tarafından değil, koca koca gruplar tarafından da kullanılıyor.
Hatta Rage Against the Machine, “Killing in the Name of” şarkısı için siteyi kullandı ve sosyal medyadan
“Bu durumda size söyleneni yapmalısınız” diye küçük de bir espri not ederek paylaştı.
Yetmez video da olsun
Foals ise afişle yetinmedi grafiği gerçek hayatta gösteren bir de videoyu resmi YouTube hesabından paylaştı.
Dünya çapında müzik ve kültür festivalleri de birer birer ertelenmeye başladı. South by Southwest (SXSW), Coachella gibi etkinlikler erteleme kararı alırken, Pearl Jam ve daha birçok grup hastalık şüphesi nedeniyle bazı konserlerini iptal etti. Hatta Kiss konser sonrası tanışma buluşmalarını süresiz iptal ettiğini açıkladı. Belki de tam da ihtiyacımız olan şarkı sözleriyle elimizi 20 saniye yıkamaktır, kim bilir.

Yazının devamını okumak için tıklayın