Filmekimi 7 Ekim’de Başlıyor..

Filmekimi programı hızla şekilleniyor!

Bu yıl Filmekimi İstanbul’da 7-16 Ekim tarihlerinde yapılacak, sonra da Türkiye’nin birçok kentine uğrayacak.

#Filmekimi16 programından birkaç film şimdiden açıklandı bile:

Cannes’ın gözbebeği Xavier Dolan’ın Büyük Ödül kazanan filmi JUSTE LA FIN DU MONDE / IT’S ONLY THE END OF THE WORLD. #XavierDolan ’ın Jean-Luc Lagarce’ın oyunundan uyarladığı bu aile dramının başrollerini Fransa’nın en tanınmış oyuncularından Marion Cotillard, Gaspard Ulliel, Vincent Cassel, Léa Seydoux & Nathalie Baye paylaşıyor. 2014 Filmekimi’nde Xavier Dolan’ın “Mommy”si en çok izlenen filmlerden olmuştu. Filmin fragmanı için buraya tıklayın.

Todd Solondz’un 2011 yapımı “Dark Horse”tan sonra çektiği ilk uzun metrajlı film olan WIENER-DOG. Başrollerinde Greta Gerwig, Danny DeVito, Julie Delpy, Ellen Burstyn, Tracy Letts’in yer aldığı WIENER-DOG Sundance’te prömiyerini yaptı. WIENER-DOG, 4 hikâye anlatıyor. Hikâyeleri birbirine bağlayan da bir köpek! WIENER-DOG, Todd Solondz’un 1995 filmi “Oyun Evine Hoşgeldiniz”in bir anlamda manevi devam filmi. IndieWire’a göre WIENER-DOG, Todd Solondz’un en öfkeli, en radikal, en sivri filmi. Filmin fragmanı için buraya tıklayın.

Bruno Dumont’un Prömiyerini Cannes’da yapan absürd polisiyesi MA LOUTE / SLACK BAY de #filmekimi16’da. Bruno Dumont’un yeni komik polisiye filmi SLACK BAY’in başrollerinde Juliette Binoche, Valeria Bruni Tedeschi ve Fabrice Luchini var. Diğer oyuncular ise köyün yerlileri. 1910’da Fransa’nın kuzeyinde bir balıkçı kasabasında geçen ve bir dizi cinayet etrafında iki düşman aileyi izleyen MA LOUTE/SLACK BAY, aynı dönemin kartpostallarından esinleniyor. Bruno Dumont, bu filminde de “grotesk olma pahasına abartıyorum” diyor. Filmin fragmanı için buraya tıklayın.

Cannes’ın en iyi canlandırması, dakikalarca ayakta alkışlanan MA VIE DE COURGETTE / MY LIFE AS A COURGETTE hem eleştirmenlerden hem izleyicilerden tam not aldı. MY LIFE AS A COURGETTE’in senaryosunu 2011 Filmekimi’nde gösterilen “Tomboy”un yönetmeni ve senaristi Céline Sciamma yazdı. Hem karanlık hem naif tarzıyla her yaştan izleyicinin gönlünü fethedecek MY LIFE AS A COURGETTE dünya prömiyerini Cannes Yönetmenlerin 15 Günü’nde yaptı, geçen hafta da dünyanın en saygın canlandırma festivallerinden Annecy’de En İyi Film ve İzleyici ödülleri kazandı. Filmin fragmanı için buraya tıklayın.

Cannes’da gönüllerin şampiyonu, Maren Ade’nin yönettiği sınırsız komik TONI ERDMANN da #filmekimi16 programında yer alıyor. Son yılların en heyecan verici, en duygusal aile komedisi TONI ERDMANN, eleştirmenlerden Cannes tarihinin en yüksek puan ortalamasını aldı. Hem eleştirmenlerin hem izleyicilerin en büyük favorisi TONI ERDMANN, Münih Film Festivali’nin açılışında gösteriliyor. Bir babanın kızıyla yakınlaşmak için uğraşmasını anlatan TONI ERDMANN, Cannes’ın tartışmasız en çok konuşulan filmi oldu. Filmin fragmanı için buraya tıklayın.

En sevdiğimiz yönetmenlerden Andrea Arnold’un gözünden günümüz Amerika’sı ve gençlik, AMERICAN HONEY’de… Cannes’da jüri ödülü kazanan, baştan sona temposu hiç düşmeyen bu sürükleyici film uzun süre aklınızdan çıkmayacak. Shia LaBeouf ve bu film için ilk defa kamera karşısına geçen Sasha Lane’in arasındaki kimya göz dolduruyor. American Honey’nin soundtrack’i de filmin en önemli unsurlarından biri… Filmin fragmanı için buraya tıklayın.