Michael Moore’un son filmi: ‘Şimdi Nereyi İşgal Edelim?’

Şimdi Nereyi İşgal Edelim

Amerika’nın Irak ve Afganistan savaşlarına sert muhalefeti ile tanınan Oscar ödüllü tanınmış belgesel film yönetmeni Michael Moore,un “Şimdi Nereyi İşgal Edelim?” filmi Türkiye de vizyona giriyor.

“Benim Cici Silahım”, “Hasta” ve “Fahrenheit 9/11” gibi tüm dünyada ses getirmiş ünlü ve beğenilen belgesel filmlerin Oscar ödüllü tanınmış yönetmeni Michael Moore, ilk gösterimi 2015’te Toronto Film Festivali’nde yapılan yeni belgeseli “Şimdi Nereyi İşgal Edelim?” ile izleyicinin karşısına çıkacak.

Finlandiya, İtalya ve Fransa gibi ülkeleri “işgal ederek” Amerika’nın sosyal ve ekonomik problemlerine çare aramayı amaçlayan ABD’li yönetmen, yeni belgeselinde bu kez “madem biz Amerikalılar işgal etmeyi alışkanlık haline getirdik, o halde Avrupa’yı da işgal edip oradaki güzel şeyleri de sahiplenelim.” diyor.

basliksiz-1222jpgMichael Francis Moore?

Michael Francis Moore (d. 23 Nisan 1954, Davison, Michigan, ABD), Oscar ödüllü İrlanda asıllı Amerikalı aktör, film yapımcısı, film yönetmeni, senarist, yazar ve liberal politik yorumcu. Tüm zamanların en çok gişe yapan üç belgeseli olan Bowling for Columbine, Fahrenheit 9/11, ve Hasta (Sicko)’nın yönetmeni, senaryo yazarı ve yapımcısıdır. Bunlardan son ikisi tüm zamanların en çok hasılat yapan birinci ve üçüncü belgesel filmi olma ünvanını taşımaktadırlar. “Bowling for Columbine” da aynı listede altıncı sırada gözükmektedir.

Liberal bir aktivist olan Moore’un belgesellerinde ısrarla üzerine gittiği ve eleştirdiği konuların başında küreselleşme, çok uluslu şirketler, sivil silahlanma, Irak Savaşı ve ABD’deki sağlık sisteminin çarpıklığı, en çok eleştirdiği ve takıldığı kişilerin başında da ABD başkanı George W. Bush gelmektedir. 2005 yılında Time dergisi onu dünyanın en etkili 100 kişisi arasında göstermiştir.