Moskova’da ‘Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’ kuruldu, büyük şair yarın online programla anılacak

Vakfın kurucuları arasında Zülfü Livaneli, Rutkay Aziz, Nebil Özgentürk ve Ali Galip Savaşır da var.

Moskova’da Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı kuruldu. Kurucuları arasında müzisyen/yazar/yönetmen Zülfü Livaneli, oyuncu Rutkay Aziz, eski Rus Türk İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı Ali Galip Savaşır ve gazeteci Nebil Özgentürk’ün de bulunduğu vakıf, Nâzım Hikmet’i yarın 57. ölüm yıl dönümünde Moskova’daki mezarı başında düzenlecek törenin yanı sıra sanatçı ve edebiyatçıların da katıldığı özel online programda anacak.

Sağdan sola: Zülfü Livaneli, Sunay Akın ve Nebil Özgentürk, Nâzım Hikmet’in 54. ölüm yıl dönümü olan 3 Haziran 2017’de, şairin Moskova’daki mezarı başında. Fotoğraf: Doğan Akın)

Moskova’da Nâzım Hikmet müzesi kurulması çalışmaları yapmak ve Türkçe’nin dünyada bilinen en büyük şairini yeni kuşaklara tanıtmak için çalışmalar yapacak olan vakfın yarın akşam (3 Haziran Çarşamba) çok sayıda sanatçıyla birlikte düzenleyeceği anma etkinliği http://www.nazimhikmet.com/ adresinde 20.30’dan itibaren canlı olarak izlenebilecek. Program çerçevesinde 2020 yılı “Nazım Hikmet Dostluk Ödülleri” Hıfzı Topuz* ve “Kazan Tatar Devlet Genç İzleyiciler Tiyatrosu”na* takdim edilecek. Vakfın kuruluşuna ve anma ekinliğine ilişkin olarak yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Moskova’da “Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı” kuruldu. Büyük Türk Şairi Nâzım Hikmet’i anma etkinliklerini daha da zenginleştirmek ve Türkiye ile Rusya arasında kültür-sanat etkinliklerine katkıda  bulunmak amacıyla Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı kurulmuştur.   

Yazının devamını okumak için tıklayın