Müjde! Beklediğiniz sanatçılar bulundu…

Nuray Farklıdağ

Beştepe’de birlikte selfie çektirip, ejder meyvesi suları içirdiği sanatçılar, bu listede kendilerini bir yere koyabilmişler mi çok merak ediyorum doğrusu. Zaten aradığı sanatçıları daha bulamamış olacak ki “beklediğimiz sanatçılar” deyip durdu konuşmasında.

Tayyip Erdoğan Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni‘ne elinde bir ilanla geldi. İlan uzunca bir listeden oluşuyor. Bu liste, belirttiği eşkâllere uyacak sanatçıların nasıl olması gerektiği ile ilgili. Verilen ilanda “gerçek sanatçılara” duydukları ihtiyacın altı özellikle çizilmiş. 

Aslında Erdoğan‘ın bu çağrısına verilecek yanıt da çağrısı gibi garip olacak. Zaten var olan şeylerin bilenler arasında sorulması kadar garip bir şey yok doğrusu. Eşkâlini verdiği sanatçıları dinlediğimde benim aklıma hemen birçok isim geldi…Yüzünü azıcık dönse şahsı da görecek. 

Müjde! Beklediğiniz sanatçılar bulundu…

Beklediğimiz o sanatçı önce kendisi olacaktır. Beklediğimiz o sanatçı davasını sanatıyla ifade edecektir.

Bu çağrıya daha önce yanıt olanlar, değil sanat hayatlarını devam ettirmek, özgürlüklerinden, tüm insan haklarından mahrum kaldılar, hatta hayatlarından oldular… Grup Yorum üyesi Dilan Balcı‘nın iddiaya göre, keman çalan parmakları kırıldı! Helin Bölek ise, devam eden konser yasaklarının son bulması için başlattığı ölüm orucunun 288. gününde hayatını kaybetti

Beklediğimiz o sanatçı zulme ve adaletsizliğe karşı bir çığlık olarak yaptığı şarkısıyla dünya müzik listelerini sallayacak. Müzikteki evrensel anlayışları değiştirecektir.

Erdoğan bu sözleri sarf ederken aklıma hemen “Susamam” şarkısı geldi… Şanışer‘in, 17 rapçiyle birlikte söylediği şarkı 15 dakikalık bir Türkiye aynası. “Müziğin bir şeyler değiştirebileceğine inanıyoruz.” manifestosuyla çıktıklarında tüylerimizi diken diken ettiler. Doğa, hukuk, adalet, eğitim, kadın hakları, hayvan hakları, basın özgürlüğü gibi birçok toplumsal meseleye, “zulme ve adaletsizliğe“, kapalı gözlerimizi açtırarak, kendimizi sorgulatarak dinlettiler bu şarkıyı bizlere…

Elli milyondan fazla insanın dinlediği bir şarkının kulağına çalınmaması ne garip…

Beklediğimiz o sanatçı slogan atarak kendini göstermeye çalışmayacak. Başarılarıyla dünyanın en muhteşem salonlarında ayakta alkışlanacak.

https://t24.com.tr/yazarlar/nuray-buyukdag/mujde-beklediginiz-sanatcilar-bulundu,29341