Müziğin sesini aç ve kendini akışa bırak – Sevin Okyay

Sevin Okyay

Bugün de sıra albümlerde. Beş tane rock diyelim, cüreti ve trajedisiyle. Beş tane de caz albümü ki içlerinde iki tanesi de Grammy ödüllü. Sevdiğiniz müzisyenler vardır diye umuyorum.

►The Cranberries- In The End

Cranberries’in albümü In the End, 62’nci Yıllık GRAMMY Ödülleri’ne (2019) En İyi Rock Albümü dalında aday olmuştu. Cranberries’i severiz, en çok da solistleri Dolores O’Riordan’ı. Ne yazık ki o da bu yıl içkili girdiği banyo küvetinde boğulup öldü. Hem ülkesi İrlanda’da, hem bütün dünyada 1990’lardan beri tanınan bir şarkıcıydı. Ona ‘In the End’ ile veda ediyoruz. Rock’ta trajedilerin sonu gelmez.

►Jeremy Pelt- Jeremy Pelt The Artist

Trompetçi Jeremy Pelt her yıl bir albüm çıkartır ve hepsi dinlenmeye değer albümlerdir. Bu ise, kaçırılmaması gereken bir albüm. İlk yarısında Auguste Rodin’in heykellerinin esin verdiği beş-parçalık bir süit var. Grup ise Victor Gould (piyano), Frank LoCrasto (klavye), Chien Chien Lu (vibrafon), Vicente Archer (bas), Allan Mednard (davul) ve Ismel Wignall’den (vurmaçalgı) oluşuyor. Her şeye hâkim bir grup. Pelt’in trompeti ise bir kez daha hayranlık uyandırıyor. Gerçekten güzel, maceracı ama dostça bir müzik.

►Billie Eilish- When We All Fall Asleep, Where Do We Go?

Yılın sürpriz kızı, 17 yaşındaki Billie Eilish’in ilk albümü, Yılın Albümü dahil üç GRAMMY aldı. Yapımcısı olan ağabeyi Finneas O’Connell, bazı şarkı sözlerini de onunla birlikte yazdı. Bir eleştirmen, “Sound’u hiper-modern, ama aynı zamanda klasik duygusu uyandırıyor” demiş. ‘Bad Guy’da ise bir kötü karakter karikatürü olarak konuşuyor: “Ben bir annenin-kalbini-kır tipiyim, kız-arkadaşını-çıldırt tipiyim, babanı-baştan çıkarabilirim tipiyim.”

Yazının devamını okumak için tıklayın

NTV Radyo’da Caz ve Ötesi, programını dinlemek için tıklayın