Osmanlı belgelerinde Adana arşivi’ açıldı. http://kentarsivi.adana.bel.tr

Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Altın Koza Kültür Sanat A.Ş. tarafından hazırlananan ‘Osmanlı Belgelerinde Adana Sergisi ve Dijital Kent Arşivi’ açıldı.
Tarihi Kız Lisesi Binası’ndaki açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, ‘rutin belediyecilik hizmetlerinin ötesinde, kendi kültürüne, kök değerlerine bağlı, sosyal konularda faal olan bir belediyecilik anlayışını’ benimsediklerini söyledi. Sözlü, şöyle devam ett:
“Böyle önemli bir konuda, büyük bir devletin mirasçısı olarak, genç cumhuriyetimizin geçmiş dönem arşivlerinden yeni araştırmacılara sunulacak bilgiler kolay ulaşılabilir olmalı. Belgeler; yerel anlamda bu çalışmaları yapacak araştırmacılarımıza, tarihçilerimize, ulaşılması kolay bilgiler olarak kazandırıldı ve günümüz Türkçe’sine çevrildi. Ayrıca Adana ile ilgili Osmanlı dönemi arşivleri biriktirilmiş oldu. Adana’yla ilgili Osmanlı dönemi bilgilerini içeren arşive artık daha kolay ulaşılabilecek.”
Proje sahipleri; İstanbul Başbakanlık Osmanlı Arşivleri Uzmanı Mehmet Akif Terzi ve Ahmet Ergün de Başkan Sözlü’ye desteğinden dolayı teşekkür etti. Proje Koordinatörü Yusuf Delikoca da Başbakanlık Osmanlı Arşivleri’nde bulunan 100 milyona yakın belgeden, Adana’yla ilgili olan 50 bin belgenin, Türkçe özetleriyle birlikte, dijital ortama aktarıldığını belirtti. Delikoca, arşivin; kentarsivi.adana.bel.tr web sitesi üzerinden yayınlanarak araştırmacıların halkın hizmetine sunulduğunu kaydetti.

http://kentarsivi.adana.bel.tr