Pandemiden sonra yayıncılık: kitabevleri, sahaflar, dağıtımcılar, online satıcılar

Kitabevi yöneticileri, sahaflar, online satıcılar ve dağıtımcılar salgının etkileri konusunda ne düşünüyorlar?

Pandemi döneminde yayıncılık soruşturması için toplam 28 kitabevi, sahaf, dağıtımcı ve internet satıcısına 6 soru gönderdik, 10’undan cevap aldık. Bu dördüncü bölümde çalışanların cevaplarını yayınlıyoruz.

Bu süreçte sorularımızı cevaplayan çalışanlara çok teşekkür ederiz:

Mustafa Türkoğlu (Berdelacuz Sahaf – Ankara), Edibe Usta Bayraktar (Ezgi Kitabevi / Bursa), Ümit Nar (Hermes Sahaf), Eylem Çetinkaya (Kırmızı Kedi Mağazalar Direktörü), Erol Malçok (Kitapkurdu Sahaf / Antalya), Bawer Berşey (Pirtukakurdi.com Koordinatörü), Kemal Koçak (Semerkant Kitabevi), Umut Kuş (Sokak Sahaf – Eskişehir), Nuray Önoğlu (Yerdeniz / İzmir), Murat Bahadır (Emek Kitap Genel Müdürü).

1. Pandemiye karşı kitabevinizde/sahafınızda ne gibi önlemler aldınız? 

Berdelacuz Sahaf: Şunu belirtmekte fayda var öncelikle bir ayak altı dükkân değil daha çok ofis tarzında katta bir dükkân bizimkisi. Zaten elden sıcak satışın az olduğu bir zamandayız. Ama salgın önlemleri başladıktan sonra herkes gibi ya da herkesin yapması gerektiği gibi bizler de evimize çekildik ve karantina kurallarına uymaya başladık. Zaten ağırlıklı internet satışına yönelmiştik. Her gün kargo hazırlayıp insanlara ulaşmasını sağlıyorduk ama bu pandemiden sonra haftada 1-2 güne düşürdük kargo günlerimizi. Dükkânımıza gelirken ise tabii ki rutin tedbirleri (eldiven-maske-sosyal mesafe) uyguluyoruz. Dükkânımızda ise antibakteriyel mendil, 80 derece kolonya, tabii ki sıcak su sabun vb. gibi öncelikli hijyen tedbirleri mevcut. Müşteri kabul etmiyoruz. Yani zaten az olan gelen giden müşterimizi bu süreçte sıfıra indirdik. Biz sahafların meşgalesi bitmez. Bu dönemde evlere çekildik ama tasnif edilmesi gereken, incelenmesi gereken evrak ve belgeler mevcut. Onların haricinde okuma sırasında olan kitaplarımız tabii ki var. En sona ise kendimizi tanıtmaya ve insanlara unutturmamaya yönelik sosyal medya çalışmalarımız var. Yani aktif olarak sosyal medyanın her alanını kullanmaya çalışıyoruz.

Ezgi Kitabevi: Salgına karşı kitabevlerimizde (1 şubemizi kapattık). Ezgi Çocuk kitabevi ve büyük kitabevimiz sokağa çıkma yasağının olmadığı günlerde açık. Çalışma saatlerini kısalttık. Çalışan arkadaşlarımızın yarısından fazlası izinli. (Kısa çalışma ödeneğinden,) Kitabevinde dolaşımı kaldırdık. Sadece alıp çıkma uygulaması ile devam ediyoruz.


Edibe Usta Bayraktar / Ezgi Kitabevi

Hermes Sahaf: Salgına karşı ilk önlem olarak dükkânı mart ayı ortasında kapattım. İnternet satışım devam ediyor. Hem kendim ve çalışan arkadaşımın güvenliği hem de kargo çalışanlarına en az iş yüklemek için haftada iki gün birkaç saatliğine açıp kargoları gönderiyoruz. Bu dönemde çalışan arkadaşın maaşı ve diğer hakları da devam ediyor elbette.

Yazının devamını okumak için tıklayn