Pandora Sokağı – Zeynep Kural

Zeynep Kural

Bulunduğu sokağa adını veren bir mağaza ve yıllarca, hâlâ daha o mağazanın adıyla anılan bir sokak başka bir şehirde de var mıdır bilemiyorum ama biz Adanalıların büyük bir çoğunluğunun gerçek adını hatırlamadığı bir sokaktır burası.

Adres tarif ederken bu sokağın konumuna göre anlatılırdı, cep telefonları yoktu, arkadaşlarla buluşulacağı vakit bu mağazanın önünde buluşulurdu.

Evet, bizim neslin anıları arasındaki yerini zamana inat koruyan, şimdikilerin ise nedenini bilmediği halde bu isimle andığı; Pandora Sokağı.

Ve sokağa adını veren;

Ne zaman açıldığını hatırlamadığımız, ama birbirimize cesaret vermek adına el ele tutuşup birlikte ve kendi başımıza gidip de ortaokul yaşlarında kulağımızdaki ilk delikleri açtırdığımız,

İnternet çağından habersiz, pek çok bilgiye ve hizmete kulaktan kulağa eriştiğimiz ve her şeyin sınırlı sayıda bulunduğu o yıllarda, biz kızlar için takıda o senenin modasından, çizgisinden haberdar olduğumuz, gümüş takı ihtiyacımızı karşıladığımız ilk ve tek gümüşçü; Pandora.

Küpelerimizi, yüzüklerimizi, hatta o dönem künyeler vardı, künyelerimizi oradan alırdık, künyelere adlarımızı orada yazdırırdık.

Hafta sonları başta olmak üzere uğrak verdiğimiz bu sokağın ve en sık ziyaret ettiğimiz bu mağazanın, pek çok şeyin değerinden kaybettiği bir dönemde bizler için belki de bütün bunlardan öte bir anlamı vardı, bilemiyorum.

Yazının devamını okumak için tıklayın