Reynmen, Enes Batur ve listeler – Mehmet Tez

Mehmet Tez

Youtuber şarkıları milyonlarca izleyene ulaşıyor. Serdar Ortaç, romantik bir şarkıyla geldi. Anne-Marie ile Trevor Daniel dikkat çekiyor. Sevgililer Günü’nün yaklaştığı şarkılardan anlaşılıyor.

Geçenlerde en fazla stream edilen sanatçı listelerine göz gezdiriyordum. İnternette bunları gösteren pek çok adres var. Stream platformlarındaki popüler şarkıları takip etmek hem heyecanlı hem de açıkçası anlık ve haftalık trendleri takip etmek için çok faydalı. Hangi şarkı neden zirveye çıktı, bunun analizini yapmak bile çok eğlenceli. Bu listelerde çoğu zaman kimsenin tanımadığı isimler yer alıyor. Kimsenin tanımadığı derken yanlış anlaşılmasın, elbette birileri tanıyor ki bu şarkı ya da sanatçı tepeye çıkmış.

Demek istediğim genel anlamda mainstream’de bilinen isimler bulunmuyor çoğu zaman trend listelerinde. Siz yıllarca yatırım yapıyor, albüm çıkarıyor, uzun zahmetli süreçlerden geçiyorsunuz. Ama günümüzde bunların hiçbiri listelere yansımayabiliyor. Bir anda elinde gitarıyla bir genç isim, evinde stüdyoda kaydettiği basit altyapılar üzerine rap yapan bir müzisyen, akustik bir düet üzerinizden geçip gidiyor.

Youtuber şarkıları

Geçen hafta Reynmen’in “RnBesk” adlı EP albümü yayınlandı. Reynmen bir Youtuber. Bu şekilde takipçi edinip ardından müzikal alana kayan biri. Bugün YouTube kanalında 5.8 milyon takipçisi var ve hepsi de çok sadık ve aktifler. Beş şarkılık albüm çıktığı anda trending oldu. “Leila” adlı şarkıya çekilen video 20 saatte 7 milyon stream’i yakaladı. Ben bu yazıyı yazarken 15 milyonlara doğru gidiyor.

Yazının devamını okumak için tıklayın

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan