‘Ruhun Gıdasına Cazın Dokunuşu’ Zorlu PSM 2018 Caz Festivali

2-13 Mayıs tarihleri arasında “Her Müziğin Caz Festivali” mottosuyla gerçekleşecek olan Zorlu PSM Caz Festivali’nin 2018 programı bu yıl da oldukça yoğun. Bu sene ikinci edisyonuyla karşımıza çıkacak olan festivale gün sayarken, festivalde yer alacak müzisyenleri yakından tanıyıp, geçtiğimiz yıl olanları hatırlıyoruz. 

2017 yılında ilk kez gerçekleşen Zorlu PSM Caz Festivali, bu yıl ikinci edisyonuyla yeniden bir hayli iddialı olarak karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl dünyadan birçok müzisyeni canlı dinleyebilme şansını yakaladığımız festival, bu yıl da ilgimizi çekecek, multi-disipliner ve çok farklı türde müzisyene ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Müziğin dışında görsel ve düşünsel anlamda da yoğun bir programa sahip olan olan festival, multifonksiyonel bir misyonla katılımcılarına müzik ziyafeti hazırlıyor. Dilerseniz önce geçtiğimiz yıl Zorlu PSM Caz Festivali’nde neler olduğunu hatırlayalım ve ardından bu yılki festivale ve yer alacak sanatçılara yakından göz atalım.

Zorlu PSM Caz Festivali 2017’de Neler Oldu?

Geçtiğimiz yıl ilki gerçekleşen Zorlu PSM Caz Festivali, müziğe geniş bir açıdan bakıp, çok sesliliğin gücüne inanarak hazırladığı yoğun programıyla, 3-12 Mayıs tarihleri arasında müzikseverlerle buluşmuştu. Caz eksenli bir festival olarak; blues, elektronik, etnik, funk, indie, klasik, pop ve rock müziğin heyecan verici renklerini de kapsayan Zorlu PSM Caz Festivali; ücretsiz workshop’lar, konserler, partiler, paneller ve plak pazarından oluşan yoğun yan etkinlik programıyla birlikte caz festivali örneklerine yeni bir bakış açısı getirmişti.

Kimler Vardı?

Festival’de ABD’li caz davulcusu Brian Blade ve Porto Rikolu caz kontrbasçısı Eddie Gómez’le aynı sahneyi paylaşan piyanist ve besteci Chick Corea; İskandinav cazının önde gelen isimlerinden Norveçli saksafoncu Jan Garbarek ve Hintli perküsyoncu/besteci Trilok Gurtu; ABD’li soul, rock ve blues şanatçısı Beth Hart; Grammy ödüllü piyanist Michel Camilo ve İspanyol flamenko virtüozü Tomatito; çağdaş klasik müzik ve dünya müziğinin prestiji isimlerinden biri olan Alman multi-enstrümantalist sanatçı Stephan Micus; Indie-pop, bossa nova ve chamber pop gibi türleri bir araya getiren ABD’li grup Brazzaville; modern oda müziğini drone, post-punk ve Türk folk müziği gibi alt türlerle birleştiren Kanadalı grup Esmerine; Alman prodüktör/besteci ve kavramsal sanatçı Pantha du Prince; Okay Temiz’in caz müziğini doğaçlamayla birleştirirken Türk folklörü ve sufi müziğinden ilham alan projesi Oriental Wind; Nezih Ünen imzalı belgesel film Anadolu’nun Kayıp Şarkıları’nın birbirinden değerli müzisyenler tarafından icra edilecek müzikleri; yerli caz sahnemizden Önder Focan ve Şallıel Kardeşler’in ortak projesi Funkbook; Develerle Yaşıyorum ve Hologram İmparatorluğu albümleriyle öne çıkan Gaye Su Akyol; Türk pop/rock müziğinin bilinen isimlerinden Redd; farklı coğrafyaların müziğini bir araya getiren multi-kültürel proje Gülün / Allulli / De Raymondi ve müzik sahnemizin yeni soluklarından şarkıcı ve şarkı yazarı Esra Kayıkçı, Zorlu PSM Caz Festivali’nin 2017’deki konukları arasındaydı.

Yazının devamını okumak için linke tıklayın