Sanat Aracılığıyla Bir Buluşma: BASE 2020

Yeni mezun sanatçı adaylarını profesyonel hayata geçişlerinde destekleyen BASE, dördüncü yılında “Uzak Yakın” temasıyla 20-25 Kasım tarihleri arasında Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde ve çevrim içi platformda sanatseverlerle buluşuyor.

2020 seçkisi için 76 üniversiteden 1194 başvuru alan BASE’te Seçici Kurul değerlendirmesiyle toplamda 22 şehir, 32 üniversiteden 102 sanatçı yer alıyor. BASE, resim, video, heykel, yerleştirme, fotoğraf, seramik, cam ve grafik tasarım gibi pek çok farklı sanat dalından 117 yaratıcı üretimi sanatseverlerle aynı mekânda buluşturuyor. BASE 2020’nin Seçici Kurul’unda, Ayşe Erkmen, Ayşe Umur, Azade Köker, Derya Yücel, Eda Berkmen, Gökşen Buğra, Lalin, Akalan, Leyla Gediz, Meriç Hızal, Moiz Zilberman, Nancy Atakan, Onur Gökalp, Öner Kocabeyoğlu, Osman Erden, Saruhan Doğan, Vahap Avşar, Yusuf Sevinçli gibi Türkiye sanatına yön veren alanında uzman isimler bulunuyor. Editörlerimizden Begüm Kakı ve Damla Merve Pekdoğan, BASE ekibi Ali Kerem Bilge, Aslı Boduroğlu ve İdil Bilge ve küratörü Derya Yücel’le BASE 2020’ye dair bir söyleşi gerçekleştirdi.

BASE Ekibi ile söyleşimiz: 

Yeni mezun, genç sanatçı adaylarına profesyonel hayata geçişte bir basamak olan BASE bu yıl dördüncü kez gerçekleşiyor. Geçen dört seneyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Öncelikle dört yıl gerçekten çok hızlı geçti diyebiliriz. BASE’in bizler için bir hayal olduğu güne ve şu an dördüncü edisyonunu gerçekleştirdiğimiz bugüne baktığımızda gerçekten BASE’in hayal ettiğimizden de çok daha iyi bir noktaya geldiğini görmenin mutluluğu içindeyiz.

Yeni mezun, genç sanatçı adaylarının yaratma cesareti, sınırsız hayal gücü ve farklı teknikleri denemekteki özgürlüğü işlerine de yansıyor ve bu hem sanatseverler hem de koleksiyonerler için çok heyecan verici bir keşif sürecine dönüşüyor. BASE’in çok sesli, dinamik, genç ve kapsayıcı yapısının sanat dünyasında önemli bir boşluğu doldurduğuna inanıyoruz.

Her yıl heyecanla beklenen bir sanat etkinliği hâline gelen BASE, gerçekleştiği yılın yeni mezun gençlerinin dünyalarını da yansıtıyor. Geleceğe, kendilerine, dünyaya, yaşadıkları coğrafyaya bakış açılarını eserlerine yansıtıyorlar. Her yıl, Türkiye’nin 50’den fazla şehrinde doğup büyümüş, eğitimleri için farklı şehirlerde Güzel Sanatlar eğitimi almış, birbirinden farklı ilham kaynakları ve hikâyeleri olan yüzden fazla genç sanatçının üretimini bir arada görebilme şansını yakalıyoruz. Farklı teknik ve üretim pratiklerini bir arada kullanmalarıyla izleyiciler için heyecan verici bir sergi deneyimi ortaya çıkıyor.

BASE, hem yeni mezun sanatçılara ciddi bir görünürlük sağlıyor hem de bu sayede galeriler, sanat kurumları ve ilham aldıkları önemli sanatçılarla tanışma fırsatı yakalıyorlar. Sergiden sonra yurt dışından önemli sergilere ve festivallere işi seçilen, yüksek eğitimi için dünyanın saygın güzel sanatlar okullarından burs alanlar, “residency” programlarına katılan, önemli galerilerle çalışmaya başlayan ve pek çok karma sergide yer almaya başlayan, solo sergiler açan ve pek çok önemli koleksiyona dahil olan sanatçılarımız oluyor.

Yazının devamını okumak için tıklayın