Serginin adının “Sombahar Seçkisi” olduğunu öğrenince, “Karmaşık esintilerle gelen baharın sonuncusunu bilirdik de, som’unu hiç duymadık.” diye bir düşünce gelirse aklınıza eğer… Bir ressam, boyalarını fırçasına en saf ve katışıksız duygularla yükleyip aktarabiliyorsa yüreğindekileri tuvaline, sonsuz renklerle bezeli nice “sombahar”lar yaşatabilir bizlere derim. Her şeye rağmen… Umut ve sevgiyle nefes almaya devam ediyorsa ruhumuz, bedenimiz, bütün sonbaharların sombahar edilebileceğini söyleyenlerden olurum.

***

Bu sonbaharın havasına, tadına, suyuna Ressam Sevinç Kökenler’in renkleri karıştı… 24 Kasım Pazar günü saat 17.00’de Adana Büyükşehir Belediyesi 75. Yıl Sanat Galerisi’nde açılan “Sombahar Seçkisi” başlıklı retrospektif resim sergisinde, yağlıboya, akrilik, pastel, suluboya teknikleriyle üretilmiş 64 tablo sanatsevere sunuldu. Yanı sıra, ağaç orkidesi yaprakları üzerine Kökenler tarafından işlenmiş mini figürler de ilgi gördü, izleyenlerin beğenisini topladı.

SERGİNİN FELSEFESİ ÜZERİNE

Ressam Sevinç Kökenler, “Sombahar Seçkisi” adlı etkinliği üzerine bir yazı kaleme almış. Konuya dair yaklaşımlarını felsefi bir dille dökmüş sayfasına. Bakalım neler demiş Kökenler; noktasına, virgülüne, ünlemine değmeden paylaşalım sizlerle:

“Hayat seçimlerimizden ibarettir aslında! Seçimlerimizdir hayatımızı oluşturan ya da hayatımıza yön veren! Seçimlerimizdir bizi mutlu ya da mutsuz kılan!

Sevgili sanat dostları, 10. kişisel sergimde sizlerin karşısına, ilk kişisel sergimi gerçekleştirdiğim 2000 yılından bu yana yaptığım bir seçki ve son dönem çalışmalarımla çıkmak istedim. Sanat hayatım boyunca, benim yarışım hep kendimle olmuştur, kendimi aşmak içindir bütün çabam. Resimlerimin niteliğini belirleyici öge de duygularımdır…”

DUYGU YOĞUNLUĞU VE RESİM

“Duygularım da pek çok insandan daha fazla inişli çıkışlı sanırım! Dibe vuruşlarım, stabil kalışlarım, göklere uçuşlarım. Tabi bu duygu yoğunlaşmaları resimlerimi oluşturmamda çok etkili oluyor! Ana etken duygularım diyebilirim. Çoğu zaman resimlerimi yaparken beğenmiyorum, sancılı oluyorum. Sonra aradan yıllar geçip, dönüp baktığımda fena olmamışlar diyorum. Hatta eski resimlerimi daha iyi buluyorum… Bu konuda fikirlerinizi almak istedim. Yoksa sanat hayatıma nokta koymak değil niyetim. Daha kat edecek çok yolum, öğrenecek çok şeyim, yapacak çok işim var. Nice sergilerde buluşmak dileğiyle, sanatla ve sevgiyle kalın.”

Sevinç Kökenler’in dünlerini bugününe ve bugününü de yarınlarına bağlayan etkinlik, 30 Kasım 2019 tarihinde sona erdi.