Tansu Gürpınar vefat etti.Türkiyenin en önemli doğa fotoğrafçısı.Haluk Uygur

Bu önem nereden geliyor diye sorabilirsiniz. Zannederim, fotografa duvara asmalık ve yarışma kazanmalık bir şey olarak değil, benim gibi “dünyayı değiştirebilecek ne yaptı” gözüyle bakarsanız hemfikir oluruz.
Ve onu sadece önemli bir doğa fotografçısı diye nitelerseniz, Tansu Gürpınar’ı sıradan bir yere koyma hatasına düşersiniz.
Yaşamını incelediğinizde; onun fotografı amaç olarak değil, Türkiye için hayati olduğunu hemen hissedebileceğiniz, bir çok doğa projesinde araç olarak kullandığını görürsünüz.

Büyük bir tutkuyla sarıldığı doğanın korunmasına yönelik çalışmalarında fotografları çok değerli görevler üstlenmiştir.
Sultan Sazlığı kurutulamamışsa eğer, bu tamamen onun yönettiği bir projenin başarısıdır. Bu projede kullanılan fotograflar milyarlarca kuşa ve canlıya yaşam sunmuştur.

 

 

 

 

 

Bandırma Kuş Cenneti Milli Parkı onun projesiyle ve önderliğiyle Avrupa A sınıfı koruma alanı haline gelmiştir.
Seyfe’nin kuşları, Nallıhan’ın kanatlıları onu hep hatırlıyacaktır.
Sadece kuşlar değil yaban koyunları, alageyikler, ayılar ve çeşitli balıklar onun sayesinde Anadolu’yu yurt tutabilecekleri destekler görmüştür.
Kuşların korunmasında uluslararası bir sözleşme olan Ramsar toplantılarında Türkiye’yi temsil etmiştir. Uluslararası çevre örgütlerinin Türkiye’deki gözdelerinden biridir Tansu Gürpınar…
Çektiği her bir kare fotograf Türkiye’de yaşamaya devam eden bir canlı demektir.
Vietnam’dan, Küba’dan, Hindistan’dan, Afrika’dan bizimle ilgisi olmayan görüntüler getirmek yerine, Türkiye doğasını koruyan, proje fotografları üretmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

Ne altın görünüşlü teneke madalyaları vardır ne de bu madalyalara bağlı olarak alınan bir unvanı.
Ama Türkiye Kalkınma Atölyesi, onu “Kalkınmaya Katkı Verenler” listesine almıştır ve onu anlatan bir kitap yayınlamıştır. Ünvan istiyorsanız bundan daha değerli bir ünvan olur mu?
Kalkınma Atölyesi’nin yayınladığı, “Uçarsa Toy, Kaçarsa Ceylan; TANSU GÜRPINAR” isimli kitapta onun öykülerini bulabileceksiniz. Başımız sağolsun.
Kuşların, alageyiklerin, bozayıların, yaban koyunlarının selamı var sana Tansu ağabey.

Haluk Uygur.