Taşar Erkol; 24 Kasım ÇDSO Konser Yorumu

Konser Tarihi : 24 Kasım 2023 Konser Saati : 20:00

Konser Salonu : ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KONSER SALONU

KONSER PROGRAMI

  1. RODRIGO : KONÇERTO ARANJUEZ
  2. DVORAK : SLAV DANSLARI Op.46

 ŞEF  : Nikos HALIASSAS        SOLİST  : Artyom DERVOED  “Gitar”

   24 Kasım tarihinin Öğretmenler Günü olması nedeniyle Adana Büyükşehir Belediye Bandosu konser öncesinde konser Salonu girişinde marşlar çalarak, konser verdi.

Bu akşamki konserin 1. bölümünde Şef Nikos Haliassas yönetimindeki Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, İspanyol klasik müzik bestecisi ve piyano virtüözü Joaquin Rodrigo’nun Gitar Konçertosu’nu seslendiren Gitarist Artyom Dervoed’e eşlik etti.

Rodrigo’nun dünyaca tanınmış olan bu güzel yapıtını Gitarist Artyom Dervoed de güzel bir şekilde seslendirerek, tüm dinleyicilerin büyük beğenisini kazanarak, alkışlandı. Dinleyicilerin üstelemesi üzerine solist sanatçı bis olarak, konçertonun        1. Bölümünü orkestra eşliği olmadan yineledi.

 

 

 

 

Konserin 2. Bölümünde Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Antonin Dvorak’ın “Slav Dansları” adlı yapıtını seslendirdi.               Bu yapıt 8 ayrı dansın seslendirilmesi şeklindedir.

Danslar:

Furiant                       : Vurgulaması çarpıcı biçimde değişen bir külhanbeyi dansıdır.

Sırp Dansı                   : Romantik ve hüzünlü karakterli Çek Dumka’sını andıran, noktürne benzeyen bir danstır.

Polka                          : Orta Avrupa’ya da yayılarak sosyete tarafından benimsenen, aslında 1830’larda Anna Clezak adlı bir Çek kızı tarafından keşfedilen bir Slav dansıdır.

Dupak                         : Ağır ve hızlı karşıt bölmeli Spacirka, Madera ve Okroczak gibi farklı şekilleri de vardır.

Mazurka                     : Polonya halk dansı olmasına karşın Orta Avrupa’ya da yayılmıştır.

Polonez                       : Polonya saray dansıdır.

Sousedka                    : Fazla kontrast yaratmayan, ulusal bir Çek valsidir; Ukrayna’da da benzeri vardır.

Skocna                        : Sıçrayışlarla, halka şeklinde oynanan bir Çek dansıdır. Onun 2/4’lük ölçüde, şiirsel orta bölmeli Slovak versiyonu ise Odzemek adını taşır.

Kolo (ya da Sribske)  : Ulusal bir Sırp dansıdır; halka (rond) şeklinde, atletik gösterilerle dans edilir.

Taşar Erkol

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan