Türkçe rock’ın sonuna geldik – Mehmet Tez

Mehmet Tez

Bundan 10 yıl önce müziğe merak saran her genç işe önce bir gitar almakla başlardı. Bugün müziğe başlayanlar iyi kötü bir beat yazıp üzerine rap okuma peşinde.

Yılın bu zamanları sene sonu listelerinin yapılmaya başladığı zamanlar. Kimi listeler yayınlandı kimileri daha yapım aşamasında harıl harıl geçen yıl ne dinledik sorusuna yanıt alınıyor. Tür bazında, popülerlik bazında listeler, geçen yıl bunlar da vardı tarzında yılı özetlemeye girişen yazılar gündeme oturmadan ben bir gözlemimi anlatayım. Geçen yılın şarkılarına bakıyorum. Türkçe pop, Türkçe rap, Türkçe indie, Türkçe club ve chill out görüyorum. Tek göremediğim şey Türkçe rock. Çok değil 10 yıl önceye kadar (aslında 10 yıl da az zaman değil) her genç müziğe eline bir gitar alarak başlardı. Bu bir gelenekti. Hatta 2000’lerin başında elektronik müzik ve club kültürü zirvedeyken “DJ müzisyen sayılır mı?” türünden şimdi hayli komik kaçan tartışmalar yapıldığını hatırlıyorum. İlgi bir anda gitarla şarkı söylemekten home studio’lara ve müzik üreten yazılımlara kaymıştı. Ama açıkçası gitar hep yoluna devam etti. 2000’lerin ortasından itibaren ciddi bir yerli rock patlaması yaşandı ama 2010’ların ortasına doğru soluğu kesildi bu yükselişin. Bugün tabiri bağışlarsanız doğru dürüst klasik anlamda rock grubu neredeyse yok. Eski grupların devamını görüyoruz ama yeni gruplar gelmiyor. Yeni müzik rap şeklinde geliyor, club şeklinde geliyor, soluğu hafiften kesilme belirtileri gösterse de indie şeklinde geliyor. Ama rock diye bir şey neredeyse kalmadı.

Türkçe rock’ın sonuna geldik

Bu meseleye global çerçeveden de bakılabilir. Dünyada zaten yıllardır rock diye bir şey kalmadı. Gitar sound’lu popüler müzikler diye özetleyebileceğimiz türler var. Onun dışında elbette metal sahnesi var ama bunu kendi başına devam eden bağımsız bir sahne olarak ayrı tutuyor popüler müzik sularına geri dönüyorum.

Popüler müzikte rock yerini rap’e bıraktı. Daha doğrusu rap söke söke rock’ı indirip yerine geçti. EDM kültürü ve muhtelif dans müzikleri de güçlü bir varlık gösteriyor. Bunun izlerini artık memlekette de görüyoruz. Bugün “techno türkü” başlığı altında rock’tan daha fazla şarkı, single yayınlanıyor. Pek çok farklı tarzda müzik üreten DJ var ve hayli popüler olabiliyorlar.

Yazının devamını okumak için tıklayın