Adana’da Eller Hoşgörü, Sevgi ve Kardeşlik için Kenetlendi

Nisan’da Adana’da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı 7’nci kez düzenlendi… Hoşgörü temasıyla düzenlenen karnavalda birlik ve beraberlik mesajı verildi…

Portakal çiçeği kokusunun insanlara yaşattığı mutluluk, heyecan, sevgi ve hoşgörü temasıyla 2013 yılından bu yana kesintisiz düzenlenen “Nisan’da Adana’da-Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’ nın” yedincisi gerçekleşti.

“Nisan’da Adana’da Portakal Çiçeği Karnavalı’nın” başlaması dolayısıyla Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, karnaval fikrinin öncüsü Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Gazeteci Ayşe Arman  ve Karnaval Koordinatörü İlhami Günsel’in katıldığı bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantı sonrasında yerel ve mülki idarecileler elele “Hoşgörü, sevgi, dostluk, birlik ve beraberlik” mesajını Adana’dan tüm Türkiye’ye yolladılar.

Tarihi günlerini yaşayan Adana, karnaval için yerli ve yabancı misafirlerini ağırlarken, kentteki büyük canlılık dikat çekici boyutlara ulaştı. Adana dışından 100 binden fazla kişinin katılımının gerçekleştiği Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’na gelenler Adana’nın yanı sıra komşu kentlerdeki oteller de boş yer bırakmadı.  Karnaval, ekonomik açıdan kente büyük ivme kazandırırken, sosyo-kültürel açıdan önemli bir boşluğu doldurmasıyla da dikkat çekiyor. Karnavalda bu yıl şehrin her köşesinde 100’den fazla sanatsal, kültürel ve sportif etkinlik gerçekleşti.

 Karalar”Karnaval Turist Sayısını Ciddi Oranda Artırdı”

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar yaptığı konuşmada, karnavalın Büyükşehir Belediyesi için büyük anlamlar taşıdığını dile getirerek şunları söyledi;

“Adana çok özel bir kenttir ve çok ciddi bir turizm potansiyeline sahiptir. Denizi, dağları, ovaları, yemek kültürü ve sıcak kanlı insanlarıyla turizmde dünyanın önemli bir kenti olması için her şeye sahiptir. Dünyada turizm ve tanıtma için milyarlarca dolar harcanıyor. Portakal Çiçeği Karnavalı işte tam da burada önemli bir misyon üstleniyor ve kentimizi dünyaya tanıtıyor. Turist sayısındaki artış bunun en güzel göstergesidir”

Bozkurt ”Karnaval Hoşgörü ve Kardeşlik Ortamıdır”

Nisan’da Adana’da Komitesi Başkanı Ali Haydar Bozkurt ise toplantıda yaptığı konuşmada Uluslararası Portakal çiçeği Karnavalı’nın” küçük bir filizden nasıl kocaman bir çınara dönüştüğünü belirterek “Ulaştığımız noktada yapılan işleri görmek bizleri hem çok mutlu ediyor hem de gururlandırıyor. Dünyada turizm trendleri değişim gösteriyor. Eski alışkanlıklar yerini farklı turizm çeşitliliğine bırakıyor. Bunların en önemlileri de gastronomi ve kültürel zenginlikleri yerinde görmek, tanımak. Hal böyle olunca karnavalımız, kentimiz ve bölge ekonomisine ciddi bir katkı sağlarken, aynı zamanda sosyo-kültürel hareketliliği de farklı bir boyuta taşıyarak önemli bir görevi üstleniyor” diye konuştu.

Karnavalın 3-4 haftaya yayılması için çalışmalara başladıklarını da sözlerine ekleyen Bozkurt şunları söyledi;

“Halkımızın moral değerlerini yükselten karnavalımız, toplumsal birlikteliği sağlama misyonunun yanında aynı zamanda bir çok kente ve yöreye de örnek oluyor. Biz birlikte eğlenmeyi başardığımız kadar medeni olabiliyoruz. Adana halkı bunu ilk günden gösterdi. Hem karnavala sahip çıktı, hem de hoşgörü, kardeşlik ve misafirperverliği elden bırakmadı. Karnaval yalnızca Adana’nın değil, Türkiye’nin önemli bir değeridir. Karnaval boyunca kentimizde ilan ettiğimiz siyasetsiz gün bize hoşgörünün ne denli önemli bir olgu olduğunu  ortaya koyuyor.”

Kortej Geçişi, Resmi Açılış ve İrem Derici Konseri İstasyon Meydanı’nda

Her yıl olduğu gibi bu yıl da karnavalın “simgesi” durumundaki kostümlü kortej geçişi renkli görüntülere sahne oldu. Herkesin büyük heyecan ve özlemle beklediği rengarenk kostümlü grupların geçiş yaptığı kortej karnavalın ilk yıllarındaki gibi şehir merkezinde ve Adana sokaklarında yapıldı.

İstasyon Meydanı’nda saat 18:00’da gerçekleştirilen resmi açılışın ardından,  Hintli dansçılar ve Alya Dormen gösterisi büyüledi.. Gösterinin ardından da sahneye Türk Pop müziğinin ünlü ismi İrem Derici çıktı.

Dolu Dolu Karnaval Programı

Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalı olarak dünyanın sayılı karnavalları arasına girme yolunda önemli bir mesafe kat eden “Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nda” binlerce kişinin katılacağı eğlenceli etkinliklerin yanında çok sayıda kültürel ve sanatsal aktivite de organize ediliyor.

Ünlü sanatçıların yer aldığı açılış ve kapanış konserleri, Hintli Dansçılar ve Alya Dormen gösterisi, Kostümlü Gösteri Grupları Korteji, Motorize Ekipler ve bandolardan oluşan karnaval korteji, Su korteji, Türkiye’nin her yerinden 300 pilot ile gelecek olan Türk Choppers MK Merkezpark’taki Motosiklet Senfonisi, Türk Riders, VosFest ve Klasik Otomobil Kulübü gösterisi, Sokak Konserleri, Yurtiçi ve yurtdışından çeşitli sanatsal sergiler, Açıkhava dans ve spor gösterileri, Söyleşiler ve tiyatro aktiviteleri, Adana Kültürünü anlatan performanslar ve sanatsal gösteriler, Portakal Çiçeği Halk Koşusu, Kostümlü koşu ve anne-baba-çocuk koşusu, Moda Tasarım yarışması, Satranç Turnuvası, Çocuk Tiyatrosu ve Çocuk Sanat Aktiviteleri, 0-5 yaş çocukar için 101 farklı oyun içeren aktivite alanı, TJK Portakal Çiçeği Karnavalı Özel Koşusu ve TJK Pony Club başta olmak üzere etkinlikler düzenlenirken, portakallı lezzetler ve kortej kostüm tasarımı gibi ödüllü yarışmalar da renkli karnaval programında yer aldı.