Adanalı Anıl Şallıel ilk albümünü yaptı

Anıl Şallıel’in ilk solo albüm çalışması “166 Days”, Lin Records etiketi ile tüm dijital platformlarda..

Dünyanın çeşitli şehirlerinden esinlenen albüm, dinleyiciyi kültürler arası bir yolculuğa davet ediyor.

Caz ve popüler müzik sahnesinin genç yeteneği Anıl Şallıel, Lin Records’tan çıkan ilk solo albümü “166 Days” ile dinleyiciyici karşısında. Cazdan, etnik müziğe ve rap’e uzanan albüm, Şallıel’in turnelerinde yaşadığı ani kültürel geçişlerin müziğine yansıması niteliğinde. Dijital platformlar üzerinden yayınlanan albümde toplam 7 şarkı bulunuyor.

Şallıel, klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici’nin de eşlik ettiği, ilk solo albümü “166 Days” ile birçok seçkin müzisyeni bir araya getirdi. Albümle aynı ismi taşıyan, Deniz Taşar’ın rap vokaliyle eşlik ettiği şarkıda piyano ve synthde Tolga Erzurumlu, trompette Hasan Gözetlik, bas gitarda Cahit Kutrafalı, davulda ise Ekin Cengizkan’ın imzası var. Şallıel’in kardeşi aynı zamanda da diğer projesi Şallıel Bros’taki partneri Batu Şallıel ise albüme soprano saksafon ile katkıda bulundu.

Anıl Şallıel

Biyografi

Caz ve popüler müzik sahnesinin genç yeteneği Anıl Şallıel, 1993 doğumlu olup, 8 yaşında babası Mümin Şallıel’in teşviği ile saksofon hayatına başlamıştır. Profesyonel müzik hayatına 14 yaşında geçiş yapmış ve halen devam etmektedir. 15 yaşında dünyaca ünlü davul virtüözü Dave Weckl ile aynı sahneyi paylaşmıştır. Müzik tarzlarını ayırmadan her tarzı çalmaya özen gösteren Şallıel, bu zamana kadar 800’e yakın albüm, dizi, film ve jingle çalışmasına nefesini vermiştir.

2012’de Uluslararası Caz Günü kapsamında ünlü İtalyan gitarist Nicola Conte ile aynı sahneyi paylaşmıştır. İstanbul Superband ve CRR Big Band üyesidir. İstanbul Superband ile Natalie Cole ve Dee Dee Bridgewater’a eşlik etmiştir. 2011 senesinde kendi projesi olan What Da Funk’ı kurmuştur. What Da Funk ile 12 sanatçının yer aldığı WDF1 adlı albüm yayınlamıştır. Aynı zamanda Önder Focan ve kardeşi Batu Şallıel ile ortak projeleri FunkBook ile 2016’da albüm yayınlamış, son olarak 2018’de Şallıel Bros Famire ve Önder Focan & Şallıel Bros Funkbook  lâ Turc albümlerini çıkarmıştır.