Ah şu şöhret merakı! – Vecdi Sayar

Yerel yönetim seçimlerinde sağlanan başarı yeni bir heyecan yaratabilirdi; öyle olmadı. CHP’nin kazandığı kentlerde sanat adına olumlu adımlar atılacağını umut eden sanatçıların beklentileri karşılanacağa benzemiyor.

First Lady’miz, Hint sinemasının ünlü oyuncusu Amir Khan’ı ‘Prezidansiyel Rezidans’ ta kabul etmiş geçen gün. Umarım, sinemamız adına hayırlı bir görüşme olmuştur… Saray’ın şöhret merakı yeni bir şey değil. Emel Sayın’dan Engin Altan Düzyatan’a, az mı ‘sanatçı’ ağırladılar Beştepe’de ya da Dolmabahçe’de. “Yeditepe Konserleri” bile düzenlediler, Corona günlerinde sıkıntı çekmesinler diye… Ama Allah var, onlar da bu ilgiyi karşılıksız bırakmayıp, Reis’e her fırsatta destek sunmaktan geri durmadılar.

Bu şöhret merakı yalnızca Saray’a özgü bir özellik değil, ne yazık ki. Muhalefetin amiral gemisi CHP de bu şöhret merakından muzdarip. Her seçim öncesi, bazı popüler oyuncuların adları dolaşır kulislerde. Sonra, bir-ikisini listelerin seçilemeyecek yerlerinde görürüz… Ercan Karakaş’ın Genel başkan Yardımcısı olduğu dönemde verimli çalışmalar yapan Kültür Sanat Platformu ise Karakaş’tan sonra uzun ömürlü olmadı, olamadı… Yerel yönetim seçimlerinde sağlanan başarı yeni bir heyecan yaratabilirdi; öyle olmadı. CHP’nin kazandığı kentlerde sanat adına olumlu adımlar atılacağını umut eden sanatçıların beklentileri karşılanacağa benzemiyor. Ankara Büyükşehir’de yaprak kımıldamazken, İzmir popüler bir yazarı -Sunay Akın- danışman yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise, seçim öncesi sanatçılarla yaptığı toplantıda, kültür-sanat politikasını sanatçılarla birlikte oluşturma sözü vermişti. Toplantıda, sanat alanında ‘popülizm’in en önemli tehlike olduğunu vurgulayan bir konuşma yapmıştım. Başkanın iletişim danışmanları bu politika önerisini doğru bulmamış olmalı ki, tercih ‘popülizm’den ve meşhurlardan yana oldu.

Yazının devamını okumak için tıklayın