Altın Koza ödülleri sahiplerini buldu

ADANA’da düzenlenen 22’nci Uluslararası Altın Koza Film Yarışması Ödül Töreni, İstanbul’da sade bir organizasyonla gerçekleştirildi.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nce organize edilen 22’nci Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin daha önce Adana’da yapılması planlanan ancak o dönemde verilen çok sayıda şehit ile terör olaylarında yaşanan artış nedeniyle ertelenen ödül töreni İstanbul’da, TÜYAP Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde sade bir organizasyonla yapıldı. Törene Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, festivalin onur konuğu Türkan Şoray, Demet Sabancı, ödül alan sanatçı, yönetmen, oyuncu, yapımcılar, Türk Sineması’nın ünlü isimleri, sinema dünyası meslek örgütlenmelerinin yöneticileri ile konuklar katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, festival ödül töreninin Adana’da yapılmamasının nedenini açıkladı. Başkan Sözlü, şöyle dedi:

“Festivalimizin 22’ncisinin ödül töreni Adana’da yapılacaktı fakat o günlerde şehit haberleriyle yüreğimiz dağlanıyor, terör belası ülkemizi derin acılara sevk ediyordu. Biz en azından sanata ara verilmemesi gerektiğini düşünerek festivalimizin yarışma bölümünü, jüri üyelerimizin değerlendirme yapmasını ve filmlerin halka sunumunu Adana’da gerçekleştirdik. Jürimiz ve halkımız filmleri izledi, değerlendirmelerini yaptı.”

“TÜRK SİNEMASINA EMEK KOYANLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Sinemaya hizmet ederken, Türk sinemasının kendi değer yapısına dikkat ederek yol almak istediklerini ifade eden Başkan Sözlü şöyle devam etti:

“Kendi sanat ve sanatçımıza katkı koymak, onlara hürmet etmek ve Türk sinemasının da değerlendirildiği bir festival olarak ciddi bir etkinliğe ev sahipliği yapmaya devam etmek istiyoruz. Bugün burada emek harcamış, yarışmak için heyecan, heves duymuş yönetmenlerimiz, oyuncularımız, yapımcılarımız, sanatçılarımız var. Ödül merasimini yapamadık Adana’da. Sizleri Adana’ya yeniden çağırıp, yormak da istemedik. EMITT Fuarı vardı İstanbul’da ve Adana olarak katılımımız olacaktı. O günkü acılarımızdan ve ülkemizin başına bela olmuş terörden dolayı yapamadığımız ödül merasimini bugün sizlerin de katkılarıyla, şereflendirmesiyle sade bir şekilde yapmak istedik. Katılımlarınızdan ve salonu şereflendirmenizden dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum. Katılan, finale kalan, finale kalamasa da festivalimizi zenginleştiren, kazanan, ödül alan sanatçılarımızı, oyuncularımızı, yönetmenlerimizi , yapımcılarımızı tebrik ediyorum, sanata katkı koyan, Türk sinemasına katkı koyan, emek harcayan herkese çok teşekkür ediyorum. 23. Festivalimizi ağız tadıyla, sinemamıza, sanatımıza gölge düşmeden, sevinç ve heyecanla yapmak ve Adana’da buluşmak dileğiyle hepinize tekrar teşekkür ediyorum.” 

Daha sonda sinemanın devlerine onur ödülleri, ardından da yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi.

SİNEMANIN DEVLERİNE ONUR ÖDÜLLERİ

Ayşen Gruda, Aytaç Arman, Sezen Cumhur Önal, Türker İnanoğlu. 

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI’NIN KAZANANLARI

En İyi Film – Abluka (Yönetmen: Emin Alper / Yapımcı: Nadir Öperli, Enis Köstepen, Cem Doruk)

Adana İzleyici Ödülü – Abluka (Yönetmen: Emin Alper )

Yılmaz Güney Ödülü – Kar Korsanları (Yönetmen ve Yapımcı: Faruk Hacıhafızoğlu)

En İyi Yönetmen – Tolga Karaçelik (Sarmaşık)

En İyi Senaryo – Senem Tüzen (Ana Yurdu) – Oy çokluğuyla

En İyi Kadın Oyuncu – Nihal Koldaş (Ana Yurdu)

En İyi Erkek Oyuncu – Nadir Sarıbacak (Sarmaşık)

En İyi Müzik – Demircan Demir (Kasap Havası) – Oy çokluğuyla

En İyi Görüntü Yönetmeni – Vedat Özdemir (Ana Yurdu) – Türksoy Gölebeyi (Kar Korsanları)

En İyi Sanat Yönetmeni – İsmail Durmaz (Abluka)

En İyi Kurgu – Osman Bayraktaroğlu (Abluka)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu – Hülya Böceklioğlu (Yarım)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Özgür Emre Yıldırım (Eksik)

Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu – Ece Yüksel (Nefesim Kesilene Kadar)

Umut Veren Genç Erkek Oyuncu – Berkay Ateş (Abluka)

Jüri Özel Mansiyon Ödülü – Ece Atay (Yarım) SİYAD En İyi Film Ödülü – Ana Yurdu – Senem Tüzen?Film – Yön En İyi Yönetmen Ödülü – Senem Tüzen – Ana Yurdu

ULUSAL ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMASI KAZANANLARI:

En İyi Kurmaca Film, Cemalettin Was Here – Yönetmen: Mert Özel (İstanbul Üniversitesi)

En İyi Belgesel Film, Godesbana -Yönetmen : Nursena Şimşek (Akdeniz Üniversitesi)

En İyi Canlandırma Film, Kök- Yönetmen: Osman Çubukçu, Önder Menken (Anadolu Üniversitesi)

En İyi Deneysel Film, Renklerin Düşüşü – Yönetmen: Karis Deniz Kara (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Ün.) 

Belgesel Dalı Jüri Özel Ödülü, Afro Türk – Yönetmen: Betül Usta (Akdeniz Üniversitesi)

ADANA KONULU SENARYO YARIŞMASI KAZANANLARI

Birincilik Ödülü

: Tepebağ Çıkmazı – Hikmet Ozan Sihay

İkincilik Ödülü : İnsancıklar – Gökhan Karahaner

Üçüncülük Ödülü : On Adım – İsmail Doruk

Kaynak: DHA

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan