Altınoran sanat sezonunu açıyor – Haluk Uygur

Değerli dostlarım
Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu Corona şartlarını dikkate alarak sezonunu zoom programı vasıtasıyla online yapılacak etkinliklerle açıyor.

Ayrıca Altınoran Galeri Ekim ayından itibaren perşembe ve cuma günleri saat 16- 21 arası açık olacak ve Adana ve Türkiye’den önemli sergileri orada (pandemi şartlarını koruyarak) izleyebileceksiniz. Fotoğraf çalışması için stüdyoyu kullanabileceksiniz.

Etkinlikleri online yapma zorunluluğunun olumlu yanı ise, aynı anda dünyadaki bir çok kişi ve kuruluşla buluşma imkanı sağlaması… Biz de bu imkanı kullanarak Sille Sanat Sarayı ve Tekin Ertuğ Atölyesi ile birlikte çalışma imkanını yarattık.
Kısaca yapacağımız online etkinlikler şöyle;

1/ MEHMET BAYHAN SOHBETLERİ
Sille Sanat Sarayı ile birlikte yapacağımız bu etkinlik her ayın 4. Çarşambasında saat 20.00’de olacak… Türkiye fotoğrafının temel direklerinden biri olan Prof. Mehmet Bayhan ilk sohbetini 23 Eylül 2020’de, “Şinasi barutçu” üzerine konuşarak yapacak.

2/ GÖRÜNMEYENİ GÖSTEREN FOTOĞRAF ATELYESİ
Tekin Ertuğ atelyesi ile birlikte yürüttüğümüz bu etkinlik hem teorik hem de üretime yönelik bir çalışma… Felsefe, sanat ve fotoğraf tarihi ile iç içe sanal ortamda etkileşerek eser üretmeyi hedefleyen bu atelye geçen hafta çalışmasına başladı.

3/ FOTOĞRAFİK DÜŞÜNME TARİHİ
Sadece teorik olan bu atelyede, fotoğrafı bir teknik olarak ele almaktan öte bir düşünme sistematiği olarak görmenin yaslandığı binlerce yıllık bir geçmişi tartışacağız. Zoom üzerinden yapılacak olan bu atelye 30 Eylül 2020 tarihi saat 19’da ilk toplantısını yapacak…

4/ TEMEL SANAT TARİHİ ATELYESİ
Sanatın Aktuel Tarihi isimli kitabımın temel olduğu konuları paylaşacağımız bu atelye de ekim ayı içerisinde başlayacak…

5/ YÜZ YÜZE FOTOĞRAF
En fazla 3 kişiyle yapılacak olan bu çalışma fotoğraf tekniklerini, bizzat uygulamanın içinde tartışacağımız ve sonunda Adana’yı anlatan bir proje haline getireceğimiz bir etkinlik olacak…
Şimdilik daha çok uzaktan olacak etkinliklerimiz şartlar değiştikçe yaşama uyum sağlayacak şekilde değişecek.
23 Eylül’de PROF. MEHMET BAYHAN’DAN ŞİNASİ BARUTÇUYU DİNLEMEK ÜZERE BULUŞALIM… (Haluk Uygur)