Asia Minor “Between Flesh And Divine” (Rainbow45 Records)

1971 yılında üç Saint Joseph’li delikanlı Eril Tekeli, Setrak Bakırel ve Can Kozlu Milliyet gazetesinin düzenlediği Liselerarası Müzik Yarışması’na katılmak amacıyla bir orkestra kurmuş; henüz attıkları ilk adımda şampiyon olmuşlardı.

Hayat onları tahsillerini sürdürmek için Fransa’ya yolcu ederken, içlerinden davulcu Can’ı farklı şehre tayin ederek ağlarını örmüştü. Gitar ve flüt çalan, şarkı söyleyen Eril ve Setrak’ın iki Fransız arkadaş (davulcu Lionel Beltrami ve basçı Robert Kempler) ile buluşması, Asia Minor adlı topluluğun kalıcı kadrosunu oluşturmuştu.

Melodik açıdan zengin, sözü az sazı çok kompozisyonları, Batı müziği formlarına ince ince Doğu müziği rendeleyen anlayışları ile özgün bir hava yakalayan Asia Minor 1979-80 yıllarında peş peşe iki albüm yayınlamış, progresif rock âleminde tatlı bir heyecan yaratmıştı.

O albümlerden ikincisi “Between Flesh And Divine”, tam 35 yıl aradan sonra plak formatında basıldı; hem de remastered, 180 gr ve açılır kapakla. Meraklısını mutlu eden, dönemin eleştirmenlerinden olumlu yorumlar alan albüm, Yes’ten Jethro Tull’a, Genesis’e, Focus’a ve Camel’e kadar uzanan bir yelpazede sahip olduğu sound ile bu türdeki güncelliğini halen koruyor.

Albüm Türkiye’nin iyi müzik eleştirmeni Murat Beşer tarafından olumlu eleştiriler aldı. Ayrıca albüm hakkında olumlu eleştirilere Blue Jeans dergisinde de yer verildi.

 

vitrindeki albümlerblueblue-jeans

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi/ Murat Beşer

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan