Sokak kızlarından Nazan Öncel’e doğumgünü hediyesi

Bugün Nazan Öncel’in doğumgünü. Aylin Aslım’dan Ece Temelkuran’a, Ceyl’an Ertem’den Gonca Vuslateri’ne onunla ‘büyüyen’, Nazan Öncel’in dizelerinden ilham ve cesaret alan 14 kadın bir araya gelip ona mektuplar yazdık… ‘Sokak kızlarından’ Nazan Öncel’e sevgilerle…

12 yaşındayım. Benden büyük bir kuzenimle o zamanların Ankara’sının Maltepe Pazarı’nda dolanırken bir kaset tezgahına yanaşıyoruz, “Nazan Öncel var mı?” diye soruyor kuzenim. “O kim ya” diyorum, “Bak, çok güzel” diyor. Peki. Elimizde ‘Bir Hadise Var’, eve dönüyoruz. Kıvırcık saçlı bir kadın, böyle alttan alta yanık bir sesle “Havada kar sesi olsa, odamda senin… Bir hüzünlü şarkı çalsa, zaman dursa… Bir sen, bir ben, bir aşk olsa… Nokta nokta…” diyor. Galiba daha önce duyduğum Türkçe sesli hiçbir şeye benzemiyor. Önümde kocaman bir hayat uzanıyor, âşık olma ihtimali ne güzel, bu kadın ne acayip, “Gitme Kal Bu Şehirde’ derken, ben daha o yaşımda nasıl da kahırlanıyorum. 12 yaşındayım ve üzerinde ‘Bir Hadise Var’ yazan o kasedin her tınısında kalbimden vuruluyorum!

Sonra peşini hiç bırakmıyorum o kadının. Büyüyorum, boyum uzuyor, gözlerimi dünyaya açıyorum kocaman, hayaller kuruyorum, öğreniyorum, âşık oluyorum, “Herkesin olmam gerektiğini söylediği gibi olmasam, ne gam!” demelere başlamışken ben; o, ‘Korkma, ölmez aşktan insan’, ‘İlle de dillere düşeceğiz, taze bahar dalları gibi çiçekleneceğiz’ demeye başlıyor.

 

nazan öncel

Yazının tümü için linke tıklayınız:

http://www.radikal.com.tr/hayat/sokak-kizlarindan-nazan-oncele-dogumgunu-hediyesi-1505758