Çukurova Karikatür Festivali (4-5-6 Kasım 2016 Adana)

karikatur-fest

 

ÇUKUROVA KARİKATÜR YARIŞMASI
Geç kaldık diye vazgeçmeyin. Sarılın kağıt kaleme, başlayın çizmeye… Yarışmaya katılma tarihi 15 EKİM’E KADAR UZATILDI.. (Sefa Sofuoğlu)

YARIŞMA KOŞULLARI

1- Konu: Çukurova.

2- Amaç: Adana kent merkezindeki Tepebağ’dan Taşköprü, Anavarza, Tumlu ve Yılankale’ye, Mersin’de Kızkalesi ve Yumuktepe’den Tarsus’ta Kleopatra Kapısı ile Saint Paul Kilisesi ve Karataş’ta Magarsus Antik Kent Tiyatrosu’na kadar onlarca tarihi eser ve değeri, Tarsus’ta Şahmeran, Ceyhan’da Lokman Hekim efsanelerini, yılda 1’e 3 veren ve aynı adla anılan mümbit ovası, Karacaoğlan’dan başlayıp Orhan Kemal, Yaşar Kemal ve Muzaffer İzgü’yle süren edebiyat, Yılmaz Güney, Şener Şen, Menderes Samancılar, Aytaç Arman ile devam eden sinema, İdil Biret, Ferdi Tayfur gibi ses sanatçılarını ve daha onlarca kültür-sanat elçisini bağrından çıkaran büyük bir ovadır Çukurova.

Amaç Çukurova’nın tüm değerlerini karikatürün gücüyle ortaya çıkarmaktır. 

3- Kapsam: Yarışma ulusal ölçeklidir. Amatör ve profesyonel tüm çizerlerin katılımına açıktır.

4- Teknik: Çizim tekniği serbesttir. Elle çizim tercih edilse de bilgisayar çıktıları da yarışmaya gönderilebilir ancak bu çıktılar ıslak imzalı olmak zorundadır. Gönderilecek eserin boyutu 1 adet A-4’ü geçmeyecektir.

5- Gönderilecek eserler daha önce yayınlanmış ve bir yarışmaya katılmış da olabilir ancak ödül almamış olmalıdır. Yarışmacı en çok üç eseriyle yarışmaya katılabilir.

6- Yarışmada ilk 3’e giren Adana dışındaki eser sahiplerinin Adana’ya geliş ve dönüş yol, Adana’da konaklama ve ağırlama giderleri Çukurova Belediyesi tarafından karşılanacaktır.

7- Eserler en geç 16 Eylül 2016 Cuma akşamı saat 17.00’ye kadar, e-mail veya kargo yoluyla uygun büyüklükteki bir zarfın üzerine “Karikatür Yarışması” diye yazıldıktan sonra Belediye Evleri Mahallesi Türkmenbaşı Bulvarı No:61 Çukurova / Adana adresine gönderilmeli veya elektronik posta yöntemi tercih edilecekse e-mail: [email protected]el.tr adresine veya cukurovakarikatur@hotmail.com adresine gönderilmelidir.

8- Festival ve yarışma hakkında gerekli bilgi www.cukurova.bel.tr adlı sitemizin anasayfasında yer almaktadır. Ayrıca telefonla 0322 / 2345325’den veya 0 322 / 239 64 64 -1040’dan gerekli bilgiler alınabilir.

9- Katılımcılar yarışmaya en çok 3 (üç) eserle katılabilirler. Her katılımcı eserini gönderirken kimlik bilgileri, iletişim telefonu ile fotoğrafı ve özgeçmişini de eklemelidir.