Dünya Kadınlar Günü’nde Halet Çambel’e saygı duruşu yapıldı

Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği tarafından Kadirli Kültür ve Eğitim Vakfı ile birlikte Kadirli’de bulunan Karatepe Açık Hava Müzesi’nin kurucusu Prof. Dr. Halet Çambel’e saygı duruşu gezisi yapıldı, müzedeki sanatsal kalıntıları gezildi.

Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği tarafından Kadirli Kültür ve Eğitim Vakfı ile birlikte Kadirli’de bulunan ve NASA tarafından Mars’ta bir tepeye adı verilen Karatepe Açık Hava Müzesi’nin kurucusu Prof. Dr. Halet Çambel’e saygı duruşu gezisi yapıldı.

Bu yıl 1.’si yapılan Berna Ateşoğlu anısına düzenlenen 8 Mart Sanat Etkinliklerinin sonuncusu “Toroslarda Bir Kraliçe- Halet Çambel’e Saygı Duruşu” adı altında gerçekleştirildi.

27 Ağustos 1916’da Belin’de doğan ve 1 Ocak 2014 tarihinde İstanbul’da 98 yaşında vefat eden Prof.Dr Halet Çambel için büstü önünde konuşmalar yapıldı.

Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği Başkanı S. Haluk Uygur, Dünya tarihinde en önemli üç bölgeden birinin Çatalhöyük, ikincisinin Göbeklitepe olduğunu belirterek,”Bunun her ikisi ezber bozdurmuştur, yani Dünya tarihini değiştirmiştir. Üçüncüsü de Karatepe Açık Hava Müzesidir. Çünkü burası da dünya tarihini birden bire değiştiren bir yerdir. Dünya tarihi demek, Anadolu demektir. Yani Anadolu tarihi değiştiği an dünya tarihi değişiyor. Burada bulunan 2 dilli kitabe Anadolu uygarlığının başlangıcını Helenizm’den almıştır, Hitit’e taşımıştır. Yani 1500 yıl geriye taşımıştır. Dünya tarihi değişivermiştir. Bu kadar önemli bir yerdeyiz. Bize bu kadar önemli yeri kazandıran, burayı kazan, restorasyonunu yapan, burada halkı eğitip, burayı korumaya alan, burayı milli park ilan eden, bununla da kalmayıp Castabala gibi, Ala Cami gibi çevredeki dokuyu da koruyan ve onun titizliğini hissedebileceğiniz bir kişi için önünde saygı ile eğilmek durumundayız” dedi.

Yazının devamını okumak için tıklayın