Eril Tekeli/Portre -Kemal Erdoğan

Yıl  1989 İstanbul’a Bob Dylan ‘ın konserine gidiyorum yanımdaki koltukta oturan kişi ile sohbet ederken ortak ilgi alanımız müzik olunca yıllar süren dostluğumuz bu tanışma ile başlıyor. 

Liseyi İstanbulda Saint Josep okuyup 1972.. yılında Milliyet liselerarası müzik yarışmasında birinci olan orkestranın gitar ve flütçüsü Eril Tekeli.

Milliyet Türkiye liselerarası müzik yarışması dönemin ciddi prestijli bir yarışması jüri de ciddi sanatçılar var .Her okul orkestrası bir yerli ,bir türkçe birde beste ile yarışmaya katılıyor. Bu günün TV’ lerde yayınlanan pop star programlarının ötesinde ciddi bir  yarışma il ve bölge seçmelerinden  gelen guruplar finale  kalıyor

Lise sonrasında Paris Sonborn Üniversitesinde felsefe okurken bir yandan progressive rock tarihinde yeri olan,80 li yıllarda  fransa da iki albüm yapan Eril Tekeli ve Setrak Bakirel tarafindan kurulmus  grup Asia Minör de yer alıyor.

Asia Minör o dönem bircok progressive rock elestirmeninden olumlu elestiriler alıyor.

Paris sonrası İstanbul ve Adanaya dönüş ve çiftçilik yapmaya başlıyor.

Aliye Yerdelen Buğdayı ektimi diye eski bir değiş var ovada .(Anneanesi) .

Aliye hanım ovada en erken buğdayı eken çifçilerdenmiş.

Sonrasında Ahmet Özbey (bas gitar) Sina Somay (gitar) Murat Özbey (davul) ile tanışıyor ve gurup Paralel ‘in kuruluş öyküsü böylece başlıyor.

O dönemde popular bir mekan olan Raşit Ener tesisleri içindeki Dragon Çin lokantasının yanına üç tarafı camla kaplı bir bar yapıyor lokantanın sahibi Ergun Yücebıyık .  Bende Ergun’u Paralel gurubu burda çalsın diye ikna ediyorum .

Orkestraya incirlik hava üsünde çalışan askerleden davulcu Mike ,saksofonju James ,klavyede Serdar uçak ekleniyor. Dragon /Sera  barda  yıllarca çalıyor gurup .

Bir akşam İncirlik üssüne konser için gelen Santana’ın percusyoncusu Pete Escovado nun ünlü  perkusyoncu kızı Sheila E konser sonrası gurup Paralel’I dinlemey geliyor.

Sonrasında aşka gelip  orda bulunan şanslı dinleyiciler bir set bir müzik ziyafeti çekiyorlar.

Gurup Paralel değişen müzik kadrosu ile Eril Tekeli nin liderliğinde stüdyo çalışmalarına ve az saydıda konserler ile çalışmalarına devam ediyor.

Henüz  yayınlanmayan ama stüdyoda kaydedilen yedi şarkıları var .Gurubun bu albümden ATOM film tarafından yapılmış iki tane klibi var.

Asia Minör gurubu ise yıllar sonra 2015 yılında bir araya gelerek Paris’te bir konser Verdi. Bu konserin ardından gurup italyadaki progressive rock festivaline davet edildi.

Asia Minör ve Gurup Paralel ‘in şarkılarını linklerden ulaşabilirsiniz

https://www.youtube.com/results?search_query=asia+minor+

https://www.youtube.com/watch?v=pni0M-_j8NQ

 

Kemal Erdoğan