Gelecekte politikaları ‘yaratıcılık’ ve ‘kültürlerarası yetkinlik’ belirleyecek

Orhun Atmış

İngiltere, Türkiye dahil 4 ülkede 400 kişinin dahil olduğu bir araştırma yürüttü. Sonucunda “Yaratıcı Platformlar – Kültürlerarası Diyalog Yolunda Fırsatlar ve Zorluklar” başlıklı rapor yayımlandı.

20. yüzyılın politikalarını petrolün belirlediği bir gerçek. Peki, bu 100 yıl içerisinde biteceği konuşulan petrolün yerini ne alacak? Konunun uzmanları, 21. yüzyılda politikaları “yaratıcılığın” belirleyeceğini iddia ediyor. Hatta, Arap ülkeleri de petrolden sonrası için “yaratıcılık” konusunda planlarını yapmaya başlamış. Geleceğin 10 yetkinliği arasında “yaratıcılık” ve “kültürlerarası yetkinlik” ilk beşte.

İngiltere de Avrupa Birliği’nden (AB) çıkmadan önce bu konuda Türkiye dahil 4 ülkede çalışmalar yürüttü. “Connect for Creativity” isimli proje kapsamında 400’ün üzerinde kişi ile yapılan “Yaratıcı Platformlar – Kültürlerarası Diyalog Yolunda Fırsatlar ve Zorluklar” başlıklı araştırmanın raporu geçen günlerde yayımlandı.

Kültürlerarası diyaloğu anlamak, daha önce hiç olmadığı kadar önem kazanıyor. Yaratıcı platformların, bu konuya etkin ve stratejik bir şekilde eğilme potansiyelinin daha iyi anlaşılmaya başlanması, gelecekte bunu destekleyecek ve mümkün kılacak koşullara odaklanılmasını sağlıyor. “Yaratıcı Platformlar – Kültürlerarası Diyalog Yolunda Fırsatlar ve Zorluklar” başlıklı araştırma raporu, bulguları ile bu alana ışık tutarken aynı zamanda gelecekte kurulacak işbirliği fırsatlarının en iyi şekilde nasıl değerlendirilebileceğini de düşünmeye teşvik etmeyi hedefliyor.

Yazının devamını okumak için tıklayın