İsmet İnönü Anma konseri izlenimleri – Taşar Erkol

ÇUKUROVA DEVLET SENFONİ ORKESTRASI KONSERİ

22 ARALIK 2017

İsmet İnönü’yü Anma Konseri…

Öncelikle belirtmek isterim ki; konser programında eser değişikliği yapılmıştır. Nedeni ise solist korno sanatçılarından Tunca Doğu’nun bu konsere gelememiş olmasıdır. Bu nedenle Franz Joseph Haydn’a ait “2 Korno için Konçerto (Rosetti)” kaldırılarak yerine Ludwig van Beethoven’in “Coriolan Uvertürü” programa alınmıştır.

Konserin 1. Bölümünde ilk eser Ludwig van Beethoven’in Op. 62 Coriolan Uvertürü, resmî olarak 1988 yılında kurularak, ilk konserini Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 70. yıldönümü olan, 5 Ocak 1992 tarihinde veren Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası tarafından Şef Sedat Dağhan Doğu yönetiminde seslendirildi.

Orkestra Şefi ile orkestra arasındaki uyum, eserde anlatılan sevgi, özlem, yakarış, yalnızlık, yokoluş izleyiciye yansıtılmıştır.

İkinci eser Carl Maria Friedrich Ernst von Weber’ in Korno Konçertosu…

Eseri Korno sanatçısı Cem Akçora seslendirdi. Solist Cem Akçora’ nın yorumu ile güzel bir konser izledik…

 

Cem Akçora’ nın kısa biyografisi:

Cem Akçora, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Gyula Bellai ve Muammer Öz ile korno çalıştı. 1993’te mezun oldu ve aynı yıl Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde yüksek lisans programında Dünyaca ünlü Kornocu Prof. Mahir Çakar ile çalışmaya başladı yine aynı yıl kurulan ve Türkiye ‘nin ilk özel orkestrası olan Bilkent Senfoni Orkestrasına Korno grup Şefi oldu. 1995 Yılında yüksek Lisans (master) derecesi aldı ve Natal Filarmoni Orkestrasına (Güney Afrika Cumhuriyeti) davet edildi.

İlk önemli solo konserini Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile verdi. 1996’da Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde sanatta yeterlik (doktora) programına başladı ve 1998´de yüksek onur derecesi ile programı tamamladı. Sanatçı Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Anadolu Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ile solist olarak konserler verdi.

Sanatçı, 2002-2004 yıllarında Montreux Ses ve Müzik Festivali (İsviçre) kapsamında kurulan Müzikli Eylül Konserleri Orkestrası’na solo kornocu olarak davet edildi, bu orkestranın korno grubunu kurdu. 2005 yılında Köln’de gerçekleştirilen ‘Türk Günleri’nin Açılış Konseri’nde solist olarak yer aldı. Bu konser, Alman Radyolarında (Deutschlandfunk) canlı olarak yayınlandı ve bu konserin bütün hazırlanma aşamaları Eskişehir Üniversitesi tarafından belgesel film haline getirildi.

Vladimir Ashkenazy, Klaus Weise, Serge Baudo, Andrey Boreyko, Alexander Dimitriev, Massimo Freccia, Jean Fournet, Peter Gülke, Ernest Martinez Izquierdo, Yoel Levi, Karl Anton Rickenbacher, Gennady Rozhdestvensky ve Nello Santi gibi ünlü şefler; Hilary Hahn, Valery Afanassiev, İdil Biret, Robert Cohen, Jean Philippe-Collard, Patrick Gallois, Andrea Bocelli, Elisabeth Leonskaja, Mischa Maisky, Renee Flaming, Mintcho Mintchev, Shlomo Mintz, Christiane Oelze, Gülsin Onay, Güher-Süher Pekinel, Mihail Pletnev, György Sandor, Fazıl Say gibi ünlü solistler ile sayısız konserler, festivaller, yurt dışı turneleri gerçekleştirmiştir.

Sanatçının faaliyetleri sadece orkestra ve solistlikle sınırlı kalmamış bunlardan hariç oda orkestraları, oda müziği grupları, vermiş olduğu resitallerle de hem Avrupa’da hem Türkiye’de basında övgü ile yer almış, müzik eleştirmenleri tarafından olumlu kritikler almış ve 2010 Donizetti Yılın Nefesli Çalgılar Yorumcusu Ödülünü almıştır.

Cem Akçora halen Ankara Devlet Opera ve Bale Orkestrası´nda solo kornocu olarak görevini sürdürmektedir.

Konserin 2. Bölümünde Wolfgang Amadeus Mozart (Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart)’ın K. 201/186a A (La) Majör, Senfoni No: 29     eseri de yine Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası tarafından Şef Sedat Dağhan Doğu yönetiminde seslendirildi.

Mozart’ın 18 yaşında bestelediği bu Senfoni tek başına Mozart’ın ne denli zarif bir ruha sahip olduğunu fark etmek için yeterlidir.

Bu güzel eseri de yine deneyimli Orkestra şefi yönetiminde Orkestradan zevkle dinledik.

Bu konserleri Adana dinleyicisine sunan Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’na, emeği geçen tüm sanatçılara, orkestra yöneticilerine gönülden teşekkürler…