İstanbul’da Galeriler arasında büyük dayanışma / Adana’ya örnek olması dileği ile…

Çağdaş Ertuna

Türkiye çağdaş sanat dünyasında çok uzun zamandır beklenen ve istenen bir şeydi, önde gelen sanat galerilerinin istedikleri şartlar altında bir araya gelebilmesi.

Daha önce de denendi, ama olmadı.

Bir dönem Tophane’deki galeriler özel hafta sonu turlarıyla birbirlerini destekledi ama şehrin diğer galerileri bu girişime katılmadı.

Daha sonra Karaköy, Piyalepaşa derken semtlere göre yapılan paslaşmalar oldu.

Artweeks@Akaretler de yolu açtı.

Şimdi ise ilk defa Art Show: Galeriler Buluşması için tam 24 galeri bir araya geldi.

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/cagdas-ertuna/galeriler-arasinda-buyuk-dayanisma-7081468

Galeriler Art Show’da Buluşuyor

Galerileri tek bir çatı altında buluşturarak Türkiye sanat dünyasına yenilik getiren Art Show: Galeriler Buluşması etkinliğinin tüm detaylarını keşfedin.

Türkiye sanat piyasası yeni bir oluşuma kavuşuyor: Art Show: Galeriler Buluşması. İsminden de anlaşılacağı gibi galerileri bir çatı altında buluşturan bir etkinlik. Evet bu yeni bir şey değil, galerileri ilk defa bir arada görmüyoruz. Ancak kendi inisiyatifleriyle yan yana geldiklerini, iş bölümü yaptıklarını, demokratik ve şeffaf bir iş bölümüyle güçlerini birleştirdiklerini daha önce görmedik. Tam da bu yüzden heyecanlıyız.

Galeriler Art Show’da Buluşuyor
Mehmet & Kazım, “110320”; 2020

24 çağdaş sanat galerisinin bir araya gelerek organizasyonunu üstlendiği Art Show: Galeriler Buluşması, 20 Şubat 2024’teki ön gösterimle ve 21-25 Şubat 2024 tarihleri arasındaki genel ziyaretiyle, The Ritz-Carlton Residences’de izleyicilerle buluşuyor. Bir fuardan öte 24 galerinin bir araya gelerek büyük ve kapsamlı bir sergi kurguladığını düşünebileceğimiz Art Show: Galeriler Buluşması, şimdiden heyecanlandırıyor ve İstanbul sanat sahnesine yeni bir soluk katacak gibi görünüyor.

“Dayanışma” oluşumun anahtar kelimelerinden biri olarak dikkat çekiyor. 24 galerinin bir araya gelmesi, herkesin işin bir ucundan tutması, emeğini ortaya koyması, imece usulü görev dağılımı, kısıtlı zamanda bu denli büyük bir işin altından kalkılmasının ardındaki sırrı açıklar nitelikte. Eşitlikçi, şeffaf bir ortamın ve kolektif üretimin açıkça hissedildiği birliktelik gücünü de buradan alıyor.

Art Show: Galeriler Buluşması’nın ilk edisyonunun cesur katılımcıları arasında; Ambidexter, Anna Laudel, Art On İstanbul, artSümer, Bosfor, BüroSARIGEDİK, C.A.M Galeri, Ferda Art Platform, Galeri 77, Galeri Nev İstanbul, GALERIST, KAIROS, Martch Art Project, MERKUR, Öktem Aykut, PG Art Gallery, Pilot, Pi Artworks, PILEVNELI, Rıdvan Kuday Gallery, Sanatorium, THE PILL, Versus Art Project, x-ist bulunuyor.

https://www.oggusto.com/sanat/2024-art-show-galeriler-bulusmasi