Kemal Özer şiir ödülleri – Doğan Hızlan

Doğan Hızlan

Klaros Yayınevi’nin düzenlediği ‘Kemal Özer Şiir Ödülü’nü kazananlar belli oldu. Ödül seçici kurulu aşağıdaki adlardan oluşuyordu:

Veysel Çolak

Yusuf Alper

Lokman Kurucu

Volkan Hacıoğlu

Simge Özer

Kurulun gerekçesi şöyle: “Bir şiir kitabını veya bir şiir dosyasını şiir sanatı bakımından değerlendirirken bir şairden yapısal bakımdan sağlamlık, özgün oluş, şiirin gereksindiği sözcük ekonomisi, yapaylıktan uzaklık, sözcüklerin ve dizelerin kurgusuyla metne şiir değeri kazandırması; ayrıca şairden insanın doğayla, insanın kendisiyle çelişkisini; bir başka deyişle insanın bütün hallerini, şiir estetiği içerisinde yansıtması beklenir. Dahası, yaşanan coğrafyanın kültürünü özümsemesi, şiirini o kültürden damıtarak evrensel kılması da… Elbette öyküleme tuzağına düşmemesi, dil bilinci, sözcük dağarcığının zenginliği ve bunun şiire yansıtılması, imgesel tutarlılık yani imgelerin hayata ilişkin anlamsal çağrışımlar oluşturabilmesi, Türk şiiri içerisinde kendi rengini üretebilmesi, kendine özgü bir ses ulaştırması da beklenir şairden. Bu bakış açısıyla yaptığımız değerlendirmede, 2021 Kemal Özer Şiir Ödülü’nü kazananlar:

Kemal Özer şiir ödülleri

KİTAP DALINDA:

Halil İbrahim Özbay – ‘Yayı Eksik Viyola’ – Birincilik Ödülü

Eren Şahin – ‘Yıldızlı Sıfır’ – Jüri Özel Ödülü

DOSYA DALINDA:

Melih Elhan – ‘At’ı Sürüyorum’ –  Birincilik Ödülü

Burak Tokcan – ‘Kırılgan Yüzler Albümü’ –  İkincilik Ödülü

Dilek Mayatürk – ‘Bir Daha Yok Çiçeği’ – Üçüncülük Ödülü

Mesut Varlık – ‘Akşam Provası’ – Jüri Özel Ödülü

Kemal Özer Şiir Emek Ödülü: Tuncer Uçarol

MUAMMER HACIOĞLU TOPLU ŞİİRLER

29. ölüm yıldönümünde usta şair Muammer Hacıoğlu’nun (16 Eylül 1945–4 Nisan 1992) şiir kitaplarının toplamından ve kitaplarına girmemiş şiirlerinden oluşan ‘Toplu Şiirler’, şairin bir dizesinden alınan, ‘Ben Çabuk Akşam Oluyorum’ adıyla Klaros Yayınları tarafından yayımlandı. Şairler onun için ne demişlerdi:

Ahmed Arif: “Muammer Hacıoğlu, çok iyi ve yürekli bir şair. Kutlarım.”

Cemal Süreya: “Öfke Kında Durmaz’da Muammer Hacıoğlu’nun en başarılı şiirlerini bulundurduğu anlaşılıyor.” 

Faruk Nafiz Çamlıbel: “Muammer hiç hata yapmayan bir şiir mimarıdır.”

Ödülün, Kemal Özer’in yeniden okunmasına vesile olacağına inanıyorum.

Yazının devamını okumak için tıklayın

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan