”Kent Estetiği, Şehrin geleceği” paneli

İnşaat Magazin dergisi tarafından düzenlenen “Kent Estetiği, Şehrin Geleceği Paneli” Vali Mahmut Demirtaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Sheraton Otel’de gerçekleştirilen panele Vali Demirtaş’ın yanı sıra Adana Milletvekili Ahmet Zenbilci, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Ahmet Kırılmaz katıldı.

Vali Demirtaş panelde yaptığı konuşmada insanın fıtratı gereği yaşadığı ortamda kültürel, tarihi, sosyal ve görsel öğelerle sürekli etkileşim halinde olduğunu ve bu etkileşim sürecinde yaşadığı çevreyi düzenlemeyi, güzelleştirmeyi ve daha yaşanabilir bir hale dönüştürmeyi amaçladığını ifade etti.

Yatay Mimariye Dönüş Yapmalıyız

Roma’dan Osmanlı’ya yüzlerce yıllık tarihi, kültürü, sanatı bünyesinde barındıran Adana’nın ruh hamurunu yeni baştan yoğurmak gerektiğine değinen Vali Demirtaş, ‘‘Bu meyanda öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımızın defaatle ifade ettikleri üzere, kentlerin bağrına bir bıçak misali saplanan dikey mimariden ivedilikle vazgeçip, süratle yatay mimariye dönüş yapmalıyız. Adana gibi yılda yer yer üç ürün hasadı yapılabilen bereketli topraklara sahip bir kentte, tarım alanlarının imara açılmasının bu şehrin hem bugününe, hem de geleceğine yapılmış en büyük yanlış olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır. Bu alanlarda izinsiz yapılaşmaya da katiyen müsaade edilmemelidir.’’ dedi.

Yazının devamını okumak için tıklayın