KİTAP

Çınar Oskay’dan ‘Çağ Sancısı’ söyleşileri; neden böyle oldu ve buradan nasıl çıkarız?

“Hepimiz bu ülkenin güce tapma kültüründe yetiştik. Bundan kurtulamıyoruz… Gazetelerin arşivlerinin bile silindiği bir dönemde, binlerce saatlik çalışmanın ürünü bu söyleşilerin kayda geçmesini istedim…”

T24 Kültür Sanat

Gazeteci Çınar Oskay‘ın, Türkiye ve dünyadan 29 yazar, siyasetçi, sanatçı, bilim ve iş insanıyla yaptığı söyleşiler ‘Çağ Sancısı‘ adıyla Doğan Kitap yayınları arasında çıktı. Oskay, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel‘den tarihçi Yuval Noah Harari‘ye; eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ‘dan Daron Acemoğlu‘na; Şener ŞenSezen AksuErol EvginHaluk Bilginer ve Cem Yılmaz‘dan Orhan PamukAhmet Ümit ve Ahmet Altan‘a; Tuğrul Eryılmaz ve İlber Ortaylı‘dan Bülent Eczacıbaşı‘na da uzanan söyleşileri için, “Temel sorular hep aynıydı: Neden böyle oldu ve buradan nasıl çıkarız” açıklamasını yapıyor.

Kitabının girişinde, “Türkiye’nin ana akım medyasında gazetecilik yapabilen son kuşağın üyesiyim. Mesleğe 1990’larda, 2000’lerde başlayan bizim kuşağın hüzünlü bir öyküsü oldu” diyen Oskay, Türkiye’nin otoriterleşme sürecinde medyanın geçirdiği evrime işaret ederken, Tayyip Erdoğan ile 2017 yılında yaptığı söyleşiye gönderme yapıyor. Oskay, kitapta da yer verdiği Erdoğan söyleşisi üzerinden bugün için şu yorumu paylaşıyor:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a o zaman hangi soruların sorulabildiğini görmek, yaşanan kasırganın kat ettiği mesafeyi düşündürüyor…

Doğan Kitap’ın, “Hayatımızdaki Büyük Dönüşümü Anlatan İkonik Söyleşiler” alt başlığını taşıyan Çağ Sancısı için hazırladığı tanıtım metni şöyle:

Çağ sancılarını, gizemlerini çözerek dindirmeye çalışıyor.

Dünyanın en etkili tarihçisi Yuval Noah Harari ile Süleyman Demirel, Uruguay’ın eski Cumhurbaşkanı José Mujica ile Şener Şen, Facebook’un 2 numaralı ismi Sheryl Sandberg ile Aytaç Yalman, Sezen Aksu, Cem Yılmaz ve Orhan Pamuk… 29 ikonik isim böylece bir kitapta bir araya geliyor. Adalet Ağaoğlu ile Çetin Altan’ın son söyleşileri de Çağ Sancısı’nda yer alıyor. Oskay’ın Türkiye’nin ve dünyanın alanında çığır açan isimleriyle gerçekleştirdiği bu söyleşiler, dünya siyasetinden tarihimizin dönüm noktalarına, müzik ve sinemadan edebiyata, okuyucuyu ufuk açıcı, lezzetli bir gezintiye çıkarıyor.

Yazının devamı linkte

https://t24.com.tr/haber/cinar-oskay-dan-cag-sancisi-soylesileri-neden-boyle-oldu-ve-buradan-nasil-cikariz,967282