Müzik Sektörünün eski haline dönüş tarihi 2025

Sinem Vural

Pandemi boyunca oldukça hareketli olan İngiltere’de müzik sektörü için yeni bir araştırma yapıldı.


İngiltere merkezli PwC, telif geliri, global müzik endüstrisi gibi başlıkları ana tema alarak “Global Eğlence ve Medya” araştırmasını gerçekleştirdi. Bu sayede önümüzdeki 5 yıllık tahminler bir araya geldi. 
Araştırmaya göre; İngiltere’de müzik sektörünün pandemi öncesindeki gelir seviyesine dönmesi 2025 yılını bulucak. 
Verilere göre İngiltere’de salgın öncesi 1.58 milyar pound olan müzik ekonomisi, 225 milyon pound’a düştü ve eski seviyesine gelebilmesi için en az 4 yıla daha ihtiyaç var. 
Birçok sektör dijitale kaydı ya da hybrid (hem canlı hem de dijital olarak ulaşılabilir) etkinliklere çabuk adapte oldu. 
Fakat müzik endüstrisinin bu konuda bebek adımlar attığı ve bu yüzden de gelir düzeyinin düştüğünün altı çizildi. 
Tabii, bu ölçekleme daha çok İngiltere üzerinden dünya çapında görülebilir durum. Bu araştırmanın ardından İngiltere’de tüm etkinlikler tam kapasiteyle ve neredeyse test, vücut ısısı, maske istenmeden yapılmaya başladı.

AMAN DİKKAT

Amerika, İngiltere hatta Hollanda’nın öncülük ettiği etkinliklerde maske ve mesafesiz olmak hasret kaldığımız bir durum ama tedbiri de elden bırakmamak lazım. 
Konserler başladığından bu yana biraz fazla rahatlamış gibiyiz. Kişisel olarak önemsemiyor ve “Zaten hava çok sıcak” diyor olabilirsiniz. Pandemi karşısındaki bireysel davranışlar etrafınızdakilerin sağlığına mal olabilir. 
Aşı olsanız bile tehlikenin geçmediğini bilmelisiniz. 
Etkinliklere katılabilmek ve destek verebilmek için hemen kendimizi bırakmamalıyız. 
Kendimizi salmak için hava müsait olsa da veriler pek müsait değil.

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/sinem-vural/sektorun-eski-haline-donus-tarihi-2025-41857543