Sanatın alın teri mesaisi – Kudret Sönmez

Mevsimlerden sonbahar veya kışken, gecenin alın terini bağrınızda hissettiniz mi hiç? Ve yüreğinizi, düşüncelerinizi usul usul ıslatan alın terinizin bazı yerlerinde yıldız kıpırtısı, bir yerlerinde de ay ışıması gördünüz mü? Ya da sabahın bir vakti uyandığınızda, geceleyin kaleme aldığınız yazıdan, güneşin biriktirdiği satırları topladığınız vakitler oldu mu?

***

Adana Büyükşehir Belediyesi 75. Sanat Galerisi, alın terleriyle aydınlanmış görsellere sahne oldu… 1 Kasım Cuma günü saat 18.00’de, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’in de aralarında bulunduğu çok sayıda davetlinin katılımıyla açılan sergi ilgiyle izlendi, beğeni topladı. Etkinliğin Proje Başkanı M. Nevzat Hız, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“75.Yıl Sanat Galerisi’nde açtığımız fotoğraf sergisinde, belgesel nitelikteki çalışmalarımızı ‘Adana’da Alınteri’ başlığı altında sanatseverlerimizin beğenisine sunduk… Yaklaşık bir yıl süren çalışmalar sonucunda Adana’nın fabrikalarını, atölyelerini, köylerini titiz çalışmalarla fotoğrafladık… Bildiğiniz gibi alın teri ekmektir, alın teri yaşamın ta kendisidir. Ona dair romanlar, şiirler yazılmış, filmler yapılmıştır. Biz fotoğrafçılar olarak, ustalarımızın, işçilerimizin, ırgatlarımızın, köylümüzün yüz hatlarında, bakışlarında gördüğümüz çileli ömürlerin trajik öykülerini fotoğraflarımızla yansıtmaya çalıştık. Erkek, kadın işçilerin yanında çocukların da ter dökmelerini ve bu kutsal yaşam mücadelesinin içinde olmalarını yani ülkemizin bu gerçeğini bir kez daha ortaya koyduk.”

ETKİNLİKTE ALIN TERİ AKITANLAR

Yüksel tempolu bir çalışma döneminin ardından arkadaşlarıyla birlikte etkinlik düzenlemenin haklı gururunu taşıyan M. Nevzat Hız, sözlerine şöyle devam etti:  

“Etkinliğimize Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği Üyeleri Ali Loğoğlu, Ayfer Karataş, Berrin Hız, Bilal Çalık, Erman Tokbay, Hale Gümüş, Hasan Dayanıklı, Hasan Taslakçı, Hayati Kürce, İlker Korkutan, Kasım Mungan, M. Ali Kütküt, M. Nevzat Hız, Mehmet Değirmen, Mehmet Pehlivan, Nuray Sönmezateş, Sabri Gül, Segah Eker, Songül Türkmen, Y. İzzettin Çamurdan ve Proje Yrd. Yaşar Usanmaz katıldı… Bu arada, Adana’nın işçi ve ırgatlarının yaşamlarından önemli kesitler başarıyla romanlaştıran büyük yazarımız Orhan Kemal’i saygıyla anmak ve teşekkür etmek hepimizin görevidir diye düşünüyorum.  Albüm haline de getirilen sergimiz, 9 Kasım 2019 tarihine kadar fotoğraf dostları tarafından ilgiyle izlendi.”