Starlara hizmet için yaratılmışım – Cengiz Semercioğlu

DMC’nin 12 yıldır genel müdürlüğünü yapan, Tarkan’dan Ajda Pekkan’a, Sezen Aksu’dan Demet Akalın’a kadar büyük starlarla çalışan Samsun Demir’le Türk pop müziğinin 2017 bilançosunu çıkardık… Sektörün yüzde 47’sini yöneten Samsun Demir, “Türk popu 90’lardan sonra ikinci büyük dönemini yaşıyor” dedi. Kendi adına kazanımını da “12 yılda 40 kilo aldım” diye açıkladı.

◊ Müzik dünyasında izlenme ve tıklanma rakamlarındaki belirsizlikler neden var? Sürekli gündeme geliyor bu konu…
– Herkesin kafası çok karıştı. Eskiden sadece CD’ler vardı. Kaset satışları bitmişti. Kim ne kadar CD satıyor diye bakılıyordu. Daha sonra dijital dünya ortaya çıktı. Böylece Pandora’nın kutusu açıldı. Yeni bir olay ve kimse bu alanı tanımıyordu. Spotify, iTunes açıldı ve Fizy tekrar geldi…

◊ MÜYAP da CD satışlarını artık açıklamıyor…
– Evet. CD satışlarının açıklanmaması yönetim kurulunun kararı. Ben de yönetim kurulu üyesiyim. Bu konuda ben bir şey söylemek istemiyorum, MÜYAP Başkanı Bülent Seyhan’la görüşebilirsin bunu.

◊ “Satışlar düştüğü için açıklanmıyor rakamlar” deniyor…
– Satışlar gerçekten düştü. Fakat satışların düşmesi yine de sonuçların açıklanmamasının tek nedeni değildir. Yönetim kurulu daha önce açıklanması yönünde karar almıştı, şimdi de açıklanmaması gerektiği yönünde karar bildirmiş.

◊ Eskiden sanatçıların kendi albüm satışlarını artırmak için yüklü miktarlarda CD aldıkları konuşulurdu. Şimdi de tıklama satın aldıkları konuşuluyor. Youtube izlenme rakamlarına inanıyor musun sen mesela?
– Pek izlenmeyenler, çok fazla izlenenlerin rakamlarına inanmıyorlar. Geçmişten bugüne kadar müzik sektörü kurumsal olamadığı için akla hemen böyle şeyler geliyor. Ama bunu ispat etmek için bir örnek lazım.

Yazının devamını okumak için tıklayın