23. Altın Güvercin Beste Yarışması’nın birincisi Deniz Özçelik oldu

Deniz Özçelik

Aydın Büyükşehir Belediyesi, Kuşadası Belediyesi ve Altın Güvercin Kültür, Sanat ve Tanıtım Vakfı işbirliğinde bu yıl 23’üncü düzenlenen Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması sonuçlandı. Türkiye’nin ilk ve tek beste yarışması olan Altın Güvercin’de birinciliği “Kokun Şehir Değiştirdiğinde” isimli bestesi ile Deniz Özçelik kazandı.

Üç gün boyunca süren yarışmanın final gecesi Altın Güvercin Amfi Tiyatro’da düzenlendi. Televizyoncu, yazar Metin Uca ve oyuncu Gonca Vuslateri’nin sunumu ile büyük renk kattığı ve Halk TV’den canlı olarak yayınlanan gecede ünlü pop müzik sanatçısı Erol Evgin katılımcılara unutulmaz bir müzik ziyafeti yaşattı.

Final gecesinin açılışında konuşan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, “Pandemi nedeniyle 2500 kişilik amfi tiyatromuzda katılımcı sayısını 800 kişi ile sınırlı tutmak durumunda kaldık. Ancak dün Berkay konserinde de olduğu gibi önemli olan enerji ve coşku” dedi.

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel (Ortada)

“İLKLERİN KENTİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Pandemi koşullarında eğlence içeren konser ve benzeri etkinliklerin düzenlenmesine ilişkin eleştirilere de yanıt veren Başkan Ömer Günel şöyle dedi: “Biz bir turizm kentiyiz ve turizm kentlerinin ekonomilerini konserler, etkinlikler, kültür ve sanat var eder. Yoksa bizler kendimizi eğlendirmek için etkinlik düzenlemiyoruz. Devletin belirlediği tüm kuralları yerine getirerek bu etkinlikleri düzenliyoruz. Çünkü bunu yapmak zorundayız. Bu nedenle Altın Güvercin’i ve buraya katılanları linç etmeye çalışmaya gerek yok. Aksine onlara saygı duyulması gerekiyor”.

Kuşadası’nın her zaman ilklerin kenti olduğuna dikkat çeken Başkan Ömer Günel, Aydın Büyükşehir Belediyesi ile yürüttükleri uyumlu çalışma ile “yeni turizm” olarak adlandırılan süreçte de ilklere sahne olan bir kent olmaya devam edeceklerini belirtti.

JÜRİ KARŞISINDA TER DÖKTÜLER

Televizyoncu, yazar Metin Uca ve oyuncu Gonca Vuslateri’nin renkli sunumuyla gerçekleşen Altın Güvercin Beste Yarışması’nda 10 finalist, Türkiye’nin önemli isimlerinden Okan Bayülgen, Tuna Kiremitçi, Metin Özülkü, Ali Rıza Türker, Berkay, Ahmet Güvenç,  Şebnem Özsaran, Cihan Okan, Ümit Acar, Mehtap Meral, Güliz Ayla, Gültaç Eviz ve yarışmaya bu yıl eklenen dijital oylamanın temsilcisi Özgür Özmavi’den oluşan jüri üyeleri önünde bestelerini half playback olarak seslendirdi.

Yapılan kura ile belirlenen sıralamaya göre Berkin Koçak “Sevda Yokuşları”,  Merve Öner Demirci “Ya Su Ya Ateş”, Kağan Çoban “Sensiz Olmaz”, Şevki Çepa “Zaman Sensin”,  Sedat Yüce “Resmen Aranıyor”, Oğuz Durak  “Aynalar”, Erhan Siret Doğan “Bir Yolculuktu”, Deniz Özçelik “Kokun Şehir Değiştirdiğinde”, Emre Kantaşlı “Yok” ve Doğan Kospançalı “Kırık Ayna” isimli besteleri ile jüri karşısına çıktı.

EROL EVGİN’E ONUR ÖDÜLÜ

Yarışma gecesinde Türk pop müziğinin sevilen sanatçısı Erol Evgin güzel şarkılarını katılımcılar için seslendirdi. Erol Evgin, yorumu ve performansı ile dinleyicilere unutulmaz bir gece yaşattı.

Erol Evgin

Konserin ardından 51 yıllık müzik yaşamı ile Türk müziğinde kalıcı izler bırakan Erol Evgin’e KUSAV Onur Ödülü, KUSAV Başkanı Levent Köylü ve Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel tarafından takdim edildi. Erol Evgin ise ilk kez 1986 yılında kanatlanan Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması sahnesinde olmanın ve böyle bir ödül almanın kendisini çok duygulandırdığını söyledi.

AYDINLIKTA VİRÜS YAŞAMAZ”

Sahneye çıkan jüri üyesi ünlü televizyoncu Okan Bayülgen, pandemi sürecinde düzenlenen kültür-sanat etkinliklerine ilişkin spekülasyonlara prim verilmemesi gerektiğine dikkat çekerek “Aydınlık olan hiçbir yerde virüs yaşamaz. Organizasyonda tüm tedbirlerin alındığını kapıdan girdiğimiz andan itibaren hissettik” dedi.

Yazının devamını okumak için tıklayın