Asık suratlı diyarın gülümseyen figürleri – Kudret Sönmez

Bazen… Duygularımız dolanıp dursa da kırık bir çerçevenin içinde; iyimser olmaya çalışan düşüncelere mimiklerimizi giydirir, gülermiş bir edayla umut dağıtırız dostlarımıza. Kalemimizden yürek yaşı damlarken, bal diye not düşeriz hayat / sanat defterimize. Yani, yağmur toprağı ıslattığında oluşan çamuru değil, heykeli görmek için çabalarız.

Neyse, olsun varsın… Şimdilik, suratımızı asacak kımıltı olursa; Şair Nazım’ın romandaki gibi “Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim” deyip koyalım o üç noktayı içimize, dışımıza… 2023’e sevgiyle tutunalım e mi?

***

Resim Öğretmeni Ressam Nermin Levent… Sanatın içinde büyüyen adını 1990’da sıkça duymama rağmen, tanışma dönemimiz sanırım 21 yıl önce sine dayanır. Üretken, çalışkan, özgün ve başarılı bir bilgi paylaşımcısıdır. Pek çok öğrencisinin Güzel Sanatlar Akademilerine girebilmek için elzem olan yetenek sınavlarını aşmasını sağlamıştır. Bu bağlamda, benim de iyi dönemlerimde yanımda olmuş, kötü günlerimdeyse bir kardeş gibi destek sağlamıştır.

Bence, yakında Adana’nın duayenleri (ki, ‘duayen’in ne kadar geniş anlama sahip olduğunu azımız bilir) arasına girecek ve başyapıtlarını o vakit zirveye eriştirecektir. Ve de tahminimce, önümüzdeki yirmi yıl, Nermin Levent’in sadece altın değil, elmas kıratıyla değer biçilen üretken süreci olacaktır.

DAİMA SANATIN İÇİNDE

Sanatçımız, 2022’nin son sergisini 23 Aralık Cuma günü ARD – Kaman Sanat Galerisi’nde açtı. Dilerseniz, konunun diğer bilgilerini Levent’in ifadeleriyle öğrenelim.

“Sanat eğitmenliğimin yanı sıra, yurtiçi ve yurtdışı sergilerime devam ediyorum. Atölyemde öğrencilerimle sanatın içinde yol alıyor ve onlara rehberlik etmeye çalışıyorum… Korona döneminin durağanlığından sonra bütün sanatçılar gibi ben de sanatıma daha fazla ağırlık verdim. İstanbul, Adana, arkasından Ankara… Gelen sergi tekliflerini değerlendirip ona göre hareket ediyorum. Ayrıca, enstalasyon (yerleştirme sanatı) çalışmalarıma uygun yer ve mekânlar oluştuğunda devam edeceğim.

Adana Ressamlar Derneği – Kaman Sanat Galerisi’ndeki etkinliğim, 24. kişisel resim sergim olarak hayatıma kaydoldu. Eserlerim, 2022 yılına ait ve alışılmışın dışında küçük boyutlu çalışmalar, cep galeriye uygun.  Renklerim duygularıma göre değişebiliyor; zaman zaman tüm renkler, bazen de griler… Bu sergimde, renkler genelde siyah-beyaz veya tek rengin tonları. Bol figürlü çalışmalar. Resimlerimdeki kadınlar daha neşeli ve mutlu… Ümit ettiğim gibi.”

Yoğun ilgi gören ve beğeniyle izlenen 35 tablonun yer aldığı etkinlik, 31 Aralık 2022 tarihinde sona erdi.