Mehmet Tez Ne dinlesek

Berkay Altunyay’ın “Dönenin Hâline” adlı yeni şarkısı yeni nesil popun gittiği yeri görmek için iyi bir örnek.

Çakal, Arman Aydın ve Arem Özgüç’ün ilk iş birliği değil “Diyardan Diyara”. Hip hop – elektronik eşleşmesinin hit şarkı üretebileceğini bu ekip önceden anlamıştı. “Dünya Fani” tam bir dans pisti şarkısıyken burada daha pop bir şarkı söz konusu. Rapçi Çakal’ın kendi türünün sınırları içinde kalmaktan sıkıldığını görüyorum. Türkçe pop, alternatif bir ismi renklerine katmış olabilir.

Genç vokal Ayça Özefe bir süredir grafiği yükselen isimlerden. Ağustos başında söz ve müziği Orçun Ayata’ya ait “Deli Gibi” isimli şarkısıyla dikkat çekmişti. Son şarkı, yılın son haftasında yayınlanan “tek beni sev” yine Ayata bestesi. İkili ekip olarak iyi iş çıkarıyor. 2023’te takip edilmesi gereken isimler arasına kaydedilsin.

Gökçe Kılınçer’in ‘70’lerden kopup gelmiş gibi duran retro müziği yoluna devam ediyor. Bu hafta “Devran” isimli şarkı gündemde. “Zor Yollar Benim” adlı uzunçalar geçen hafta yayınlandı. Şarkı bu albümde yer alan 10 parçadan biri. Albüm uzun zamandır hazırlık sürecindeydi, pandemi dahil pek çok etkenden dolayı gecikti ve sonunda yayınlandı. Özellikle yola gidiyorsanız favorilerinizde bulundurun, sindire sindire dinleyin.

Şu ara yayınlanan ilginç albümlerden biri de genç müzisyen Tekir’in ilk uzunçalar albümü. Arabesk, R&B, hip hop, pop hangisi kolayına gelirse, hangisi derdini anlatmaya uygunsa Tekir o tarzı kullanıyor. Ve hepsini de yerinde kullanıyor.

Türkiye’nin arabeskle giderek derinleşen bir ilişkisi var. Arabesk topluma yayıldığı ‘70’lerden bu yana çok yol katetti. Pop ve rap’i ele geçirdi şimdi R&B gibi ithal olduğuna inanılan formlarla şahane bir lokalizasyon projesi gibi karşımıza çıkıyor.

“Yaş Gözümden” öne çıkan son parçaydı. Diğer parçalara da kulak vermenizi öneririm.

Sattas’ın yeni şarkısının adı “Slowly”. Reggae’nin günümüzde memleket sınırları içindeki en tanınmış temsilcisi Sattas bazen cover’lar yaparak, bazen de İngilizce şarkılarla karşımıza çıkıyor. “Ne Kaldı” bu yaz yazlık listelere en fazla dahil edilen şarkılardan biriydi. Şarkıları tek tek sunmak yerine artık bir albümü önümüze koysalar diye düşünüyor insan. 2023’te bekliyoruz.

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/mehmet-tez/ne-dinlesek-6880508?sessionid=2

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan