Hayatın acı gerçeklerini tatlı tatlı çizdiler – Kudret Sönmez

Eğer, 75. Yıl Sanat Galerisi’nde açılan “Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisi”ni izleyecek olursanız, yüzünüzdeki kasların yanı sıra yüreğinizin de gerileceğine eminim… Küresel boyutta değer taşıyan etkinlikte yer alan karikatürleri dikkatlice incelediğinizde, gülümsetirken hüzünlendiren hayatın resimlerini görebileceğinizi düşünüyorum.

***

Karikatür dendiğinde aklımıza ilk düşen görüntü, komik durumların abartılı çizgilerle figürlendirildiği sevimli karelerdir… Oysa bu sanat dalının asıl değeri, toplumdaki tuhaflıklar, sorunlar vs. ustaca ve çarpıcı bir dille ifade edildiğinde ortaya çıkıyor. Bence karikatüristlerin en bıçkın yanları, dünyanın çarpık hallerine zekice dikkat çektiklerinde etkinleşiyor. Bu arada, dudaklarımızdaki kıvrımlara gülümser bir hal kazandırılınca da fena olmuyor hani!

  1. DALGA

Evrensel anlamda en saygın etkinlikler arasında yer alan “Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması” dünyanın dört bir yanından dalga dalga gelen binlerce karikatürün değerlendirilmesi sonucu, 34’üncü kez hayatımıza çeşni kattı… Bu bağlamda, dereceye giren ve sergilenmeye yaraşır görülen eserler, 5 Ocak Cuma günü Adana Büyükşehir Belediyesi 75. Yıl Sanat Galerisi’nde sanatseverlere sunulmaya başladı. Konuyla ilgili olarak, medyamız yeterince detaylı bilgi verdi bizlere. Bu nedenle lafı fazla uzatmayacağım.

Asıl demek istediğim şu… Açılışında bulunamadıysam da, geçtiğimiz günlerde sergiyi gezdim. Hayatın acı gerçeklerini tatlı tatlı anlatan eserlerin hepsini tek tek inceledim, çok etkilendim. 75. Yıl’ın kapısından girerken heyecanlı ve meraklı olan ben, çıkışta bir yarımın gülümsediğini, diğer yarımın da hüzünlendiğini hissettim.

Karikatürler, 20 Ocak 2018 tarihine kadar sizlere görünmek için bekleyecek… Eğer dünyaya baktığınız pencereleri çoğaltmak istiyorsanız, bu sergiyi mutlaka gezin derim ben.