Kış aylarında sembolik aydınlıklar – Kudret Sönmez

Dört duvarımın içinde bu yazıyı satırlara dökmek için parmak uçlarımı klavyemin tuşlarıyla buluşturduğum öğlen vakitlerinde, dışarıda çizik çizik ve usul usul yağan yağmurla ten temasında bulunma şansım olmadı pek…

Sadece, arada sırada pencereme bakıp camın dış tarafına nokta nokta yapışmış şeffaf su damlacıklarını görebildim. Hafiften islenmiş bulutlar, damla taneleri ve gökyüzünden yeryüzüne meyillenmiş yağmurun telleri… Bu vakitte böylesi bir ortamda, benim için havayı simgeleyen görüntüleri ancak bu boyuttaki ifadelerle aktarmaya çalıştım sizlere, naçizane.

***

Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu, Adana Ressamlar Topluluğu’yla birlikte sözlü – görselli bir sanatsal etkinlik oluşturdu… 5 Aralık Perşembe günü saat 19.00’da “Sembolden Manaya Açılan Kapı” adı altında başlayan etkinlik, resim sergisi ve söyleşi formatında devam etti.

SEMBOL VE ANLAM

Altınoran Galeri’de gerçekleştirilen ve yoğun ilgiyle büyüyen etkinlik hakkındaki bilgileri, Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu Kurucusu Haluk Uygur’dan aldık… Uygur, “Sembolden Manaya Açılan Kapı” ve kapıyı açarak manayı aydınlatan Prof. Dr. İlham Enveroğlu hakkında şunları söyledi:

“Azerbaycan – Ağcabedi’de doğan sanatçı, Azerbaycan Devlet Ressamlık Mektebi’nde, ardından Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde eğitim aldı… 1995 yılından itibaren sanat eğitim ve sanat hayatını Türkiye’de sürdüren sanatçı, İç Asya’nın derinliklerinden Anadolu’ya uzanan köklü bir kültürün DNA şifrelerini çözmeye çalışırcasına, mitolojik sembollerle renk, biçim ve dokuların ahengini çağdaş soyutlamalarla sunuyor. Sanatçının resimleri, Çağdaş Doğu resminde olması gereken değerleri içeriyor. Aynı zamanda araştırmacı kimliği de olan sanatçı, üzerinde yaşadığımız topraklardan esinlenen yaratıcılık arayışlarında, geleneksel Türk sanatının tüm renk ve kurallarını çağdaş resim sanatı ile harmanlıyor. Yurtiçi ve yurtdışında otuza yakın kişisel sergi açan ve yüze yakın karma sergiye katılan, uluslararası ödülleri de bulunan Prof. Dr. İlham Enveroğlu, Konya Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.”

Güneş ışığının genellikle bulutların öte yüzünü beslediği şu kış aylarında, Enveroğlu’nun renk ve çizgileriyle aydınlanan / aydınlatan tablolar 5 Ocak 2020 tarihine kadar Altınoran Galeri’de sanat dostlarıyla buluşmaya devam edecek.