Seçkin Yılmaz Kırsal Düşü kitabı ve sergisi ile Adana’lılarla buluşuyor

sy-afis

Fotoğraf Sanatçısı Seçkin Yılmaz  Kırsal Düşü kitabı ve sergisi ile Adana’lılarla buluşuyor

Fotoğrafya Fotoğraf ve Sinema Derneği’nde 18.11.2016 Cuma günü saat 19:00 da sergi açılışı ve kitap imza günü etkinliği yapıcak. Sergi bir hafta süreyle izlenebilecek.

“Dağlarım oyuldu, toprağım boğuldu.” Diyerek hikayesine başlayan Seçkin Yılmaz, Kırsal Düşü çalışmasında, anne ve babasının yaşadığı Dereköy’de 1999 yılından bu yana çektiği fotoğraflarla, çok kısa bir süre öncesine kadar bozulmadan gelen kırsal yaşantıyı, orada yaşayan insanların toprağa ve suya olan bağlılığını, inançları, geçmişi, yapıları, oyunları ve mutluluklarıyla anlatmak için zamana yayılmış bir rota çizerek;  bugün ani ve vurucu bir şekilde kaybedilmiş olan değerleri anlatıyor.

Sosyal ve ekonomik düzeni bozulan Dereköy, Adapazarı Bilecik yolu üzerinde, bölgede  Doğançay HES projesinden etkilenen onlarca küçük köyden biri. Tek bir köy üzerinden izleniyor olsa da, Kırsal Düşü bugüne kadar su yüzüne çıkmamış ve çok benzer hikayeleri olan diğer kırsal yaşantılarına, dönüşümlerine ve tahribatlarına referans veriyor.

Kırsal Düşü kitabı Espas Sanat Kuram Yayınları’ndan Ekim ayında çıktı.

seckin

KİMDİR | Seçkin Yılmaz

Fotoğrafçı Seçkin Yılmaz, İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. Kültürel izler, yabancılaşma ve insan haklarına dair konulara odaklanıyor. Sosyal-belgesel projeler üretiyor. 1966 yılında Adapazarı’nda doğdu. Endüstri mühendisliği okudu (İTÜ) ve mühendislik kariyerine devam ederken 90’lı yılların sonlarında fotoğrafla ilgilenmeye başladı. Uzun yıllar yaşadığı Adana’da, Anadolu Ajansı’nda (2006–2012) yurt muhabiri olarak çalıştı. Halen turizm haberleri de yapmaya devam ediyor.

Işık Suya Dokunduğunda (2006), Karşı Kıyı Abhazya (2014) ve Büyük Çerkes Sürgünü (2014), Kırsal Düşü (2016)  başlıklı kişisel sergilerini açtı.

TRT için Bossert: Karatepe’nin İzinde (2006) adlı belgesel filmin kamera arkası fotoğraflarını çekti ve sergiledi. Katıldığı çok sayıdaki karma sergilerin arasında Vakıflı-Barışa Çağrı (2004), Fotoğrafçıların Gözüyle Sinema Sanatçıları (2007), Sinemadan Yüzler (2008) sayılabilir. Anadolu Ajansı ile İçimizden (2008), Artı 60 (2009), Beyaz Bir Masal (2010) ve Her dem Sultan (2010) gibi sosyal-kültürel sorumluluk projelerinin kitap ve fotoğraf sergisi çalışmalarını gerçekleştirdi.