Adanalı Ege’sini özlüyor…

Adana’da Böyle Belediye Başkanları da Vardı

Bugün rüşvet, yolsuzluk ve haksız mal edinme iddialarıyla çalkalanan Adana Büyükşehir Belediyesi’nin başkanlık koltuğunda 33 yıl önce Ege Bagatur oturuyordu. Her sabah dürüstlüğünün sembolü “Beyaz Anadol”u ile evinden belediyeye gelen, bir tanıdığı için yardım isteyen annesini makamından kovan Ege Bagatur. İşgal altındaki bir parkın tahliyesi için mücadele ederken meclisin orta yerinde vurulup, aylarca ölümle pençeleşen bir belediye başkanı… Bagatur’un hayatını “Beyaz Anadol” adıyla belgeselleştiren Kenan Korkmaz Yeni Aktüel için yazdı…

Belgesellere konu olan bir hayat öyküsü vardı Ege Bagatur’un. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Adana’da avukatlık yapmaya başladı. Kendisi gibi avukat olan Yıldız Hanım ile tanıştı ve evlendi. 1973 yılında Adana Belediye Başkanı oldu. İdealistti ve bu kente hizmet etmek en büyük dileğiydi. Hayat, karşılığını ağır bir bedelle alsa da, ona bu fırsatı sundu.

İlk işi belediyeyi rüşvet ve yolsuzluk iddialarından kurtarmak oldu. Ardından kentin göbeğinde yer alan İnönü Parkı’nı işgalden kurtarmak için kolları sıvadı. Tarihin garip bir cilvesidir ki, mecliste işgalin sonlandırılmasına yönelik ilk teklif, dönemin genç mühendisi ve Demokratik Parti Meclis Üyesi Aytaç Durak’tan geldiKent merkezindeki İnönü Parkı işgal altındaydı ve işgalci dönemin ünlü kabadayısı “çifte tabancalı” Süleyman Sırrı Prodan’dı.

Adana Belediye Meclisi, bu işgalin kaldırılması gündemiyle toplandı. Süleyman Sırrı da, meclise gelmiş, en arka sıraya oturmuştu. Ünlü tabancaları yine belindeydi. Aslında geleceği biliniyordu, tüm uyarılara karşın Başkan Bagatur, polise başvurmamış, salona girişini engellememişti. Mecliste işgal görüşülüp konuşmalar tamamlandığında kıyamet koptu. Belindeki tabancaları çıkartıp meclis üyeleri, başkan vekili en son da Ege Bagatur’a kurşun yağdırdı. Ağır yaralanan Bagatur, makam şoförü bulunamadığından itfaiye aracıyla hastaneye yetiştirilmeye çalışılırken, Süleyman Sırrı Prodan polis kontrollerinden, adeta elini kolunu sallayarak geçip evine gitti. Valizini hazırlayıp, sonradan emniyet müdürünün adının da karıştığı bir organizasyon ile sınırı aşarak Suriye’ye geçti.

Kayna: yeniaktuel.com.tr