Seyhan ‘Asiye Nasıl Kurtulur?’ oyunuyla perde dedi

Toplumsal olaylara karşı oynadığı oyunlar ile dikkat çeken Seyhan Belediyesi Şehir Tiyatrosu(SBŞT) bir kadın hikâyesi olan “Asiye Nasıl Kurtulur?” isimli tiyatro oyunu ile yeni sezonda perdelerini açtı.

Son 9 ayda 298 kadın şiddete bağlı olarak hayatını kaybetti! Toplumsal olaya dikkat çekmek isteyen Seyhan Belediyesi Şehir Tiyatrosu bir kadın hikâyesi olan “Asiye Nasıl Kurtulur?” isimli tiyatro oyunun sahneye koydu. Yaşar Kemal Kültür Merkezi´ndeki prömiyere Seyhan Beledi Başkanı Zeydan Karalar ile birlikte oyunun yazarı Vasıf Öngören´in kızı Aslı Öngören, Adanalı Sinema Sanatçısı Rıza Akın ve Devlet Tiyatroları Eski Genel Müdürü Mustafa Kurt ile çok sayıda Adanalı sanatsever katıldı.

Vasıf Öngören´in yazdığı Muzaffer Kırıkkalp´in yönettiği 2 perdelik oyunun prömiyerinde konuşan Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar,  sanatın ve sanatçının yanında olduklarını belirtti. Kadına şiddete değinen Başkan Karalar, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu´nun paylaştığı verilere göre sadece 9 ayda 298 kadın çeşitli bahanelerle erkekler tarafından öldürüldüğünü söyledi. Karalar, kadına karşı şiddete dikkat çekmek için bir kadın hikâyesi olan “Asiye Nasıl Kurtulur?” adlı tiyatro oyununu sahneye koyduğunu söyledi.

Kaynak: yeniadana.net