2017 sona yaklaşırken yılın müzikal açıdan en heyecan verici ve zengin dönemini yaşıyoruz. Sonbaharda yayınlanacak albümlerden bazılarına şöyle bir bakalım.

“Masseducation” – St Vincent: Polyphonic Spree’den bu yana takip ettiğimiz altpop kişiliği St Vincent. “Masseducation”da yeni bir yola girdiğini taze single “Los Ageless”ı dinleyerek anlayabiliyoruz. Disco- electro-pop temelinde bir orta tempo dans şarkısı olan “Los Ageless”, kirli gitarlar, synthe’ler kullanarak kirli ama hayli melodik bir ortam yaratıyor.

“Colors”  Beck: 13 Ekim’de yayınlanacak albümden bugüne kadar iki single yayınlandı. İlki “Dear Life”, bir erken dönem The Shins şarkısı gibi neşeli ve melodikti. 6 Eylül’de internete verilen ikinci single “Up All Night” başarılı bir dans şarkısı. Beck’in zaman içinde giderek oturttuğu, önceki albüm “Motning Phase”deki “Dreams”de de izlerini sürebileceğimiz elektronik efektlerin kullanımıyla zenginleşmiş yeni bir sound’u işaret ediyor.

“As You Were” – Liam Gallagher: Liam reis Oasis sonrası boş durmadı ve Beady Eye’ı kurarak müzik yaşamına devam etti. Ancak hiçbir şarkısı bu albümden çıkan single’lar kadar heyecan uyandırmadı. Açıkçası üç single’ın üçü de kusursuz. For What It Worth”, “Chinatown” ve “Wall of Glass” Oasis’in çıkış yıllarındaki müzikal tatmini yaşattı dinleyenlere. Yılın merakla beklenen brit/rock albümüdür. 6 Ekim’i bekleyin.

“Take Me Apart” Kelela: Alternatif R&B alemlerinin yeni gözdesi Kelela, yeni albümü “Take Me Apart” ile hip hop starlarına terk edilmiş siyah müziğinde bir boşluğu doldurmaya aday gibi duruyor. 6 Ekim’de Warp etiketiyle piyasaya çıkacak albümden çıkan single “Frontline”a ve “LMK”ye kulak kabartacak olursak yeni ama daha alternatif bir Rihanna’nın yolda olduğunu söyleyebiliriz.

 

Yazının devamını okumak için tıklayınız