Yüzlerce yüzdeki ifadeleri ürettiği tablolarda boyutlandırdı – Kudret Sönmez

Bazen ve hatta çoğu zaman… Başını yastığa gömüp uyuyormuş gibi yaparken ruhumuz, nice renkleri savurup çizgileri depreştirir bizden habersiz. İşte o vakitlerde veya seherinde yeni bir günün, hiç başlamadan bitirdiğimiz resimleri çerçeveler bedenimiz.

Şu hayat denilen sergi var ya!.. Bir deli gökyüzü gibi açılır kapanır da, ömrümüz hangi eserde sonlanır bilemeyiz.

***

Mimari ve coğrafi dokusundaki varsıl ögelerin günümüz sanatında da hayat bulduğu Hatay, komşusu Adana’yla kurduğu kültürel bağları giderek güçlendiriyor… Son olarak, Antakya’da yaşayan Görsel Sanatlar Öğretmeni Ressam Selmani Baki Kocaispir, Adana Gündoğdu Art Gallery’de kişisel bir etkinlik gerçekleştirdi. Çok sayıda sanat dostunun bir araya gelmesine vesile olan “Yüzde – Yüz Desen” başlıklı serginin açılışı, 9 Kasım Salı günü saat 17.30’da gerçekleşti. Ressam Selmani Baki Kocaispir, uzun bir süreçte yoğun tempoyla çeşitli teknikler kullanarak ürettiği çok sayıda tabloyla renklenen, biçimlenen etkinlik hakkında şunları söyledi:

“Bu sanatsal gelişmeyle, 3. kişisel sergimi gerçekleştirmiş oldum… Resimlerimde genellikle portre figürlerine ağırlık veriyorum. Böylece, insanların içlerinde barındırdıkları ruhsal durumları yüzlerindeki ifadelerle vermeye çalışıyorum.  Sıradan görünen portreler yerine, birbirinden farklı teknikler kullanarak yüzeyde etkiler çıkarmaya gayret ediyorum.

Serginin isminden de anlaşılacağı gibi, ‘Yüzde – Yüz Desen’de daha çok desensel, kütlesel, hacimsel etkilerin görüldüğü formlar ortaya çıkarmaya çalışıyorum… Yani açıkçası, alışılmışın dışında eserler üretmek için çaba gösteriyorum… Sergiye gelince, umduğumdan fazla ilgi görmesi beni fazlasıyla mutlu etti. Tablolarımın galerideki görünümleri de çok iyi oldu. Bu bağlamda, çok güzel dönüşler almam da, ileride yapacağım projeler için beni motive etti. Kısacası, her şey çok muhteşemdi.”

Resim yapmanın yüzde 99’unu çalışmak, 1’iniyse yetenek olarak değerlendiren Ressam Selmani Baki Kocaispir, yakın bir gelecekte küresel boyutta gerçekleşen etkinliklerde yer almayı hedeflediğini belirtti… Bizleri yüzlerle yüzleştiren etkinlik, 1 Aralık 2021 tarihine kadar sanat dostlarını ağırlamaya devam edecek.