3 ŞUBAT 2018 CUMARTESİ GÜNÜ YAPILAN ASP ÇALIŞTAY SONUÇLARI DEĞERLENDİRME TOPLANTISININ VİDEOLARI

 

 

 

Değerli Adana Sanat Paydaşları

Sizlerle aşağıda yer alan açık davet mektubunu paylaşmak istiyorum. Toplantı davet kapsamı sanat dernekleri ve kurumları ile şehrimizin sanat hayatına destek sağlayan belediye, üniversite, kamu ve özel sektör temsilcilerine yönelik. Toplantıda öncelikle “sanat paydaşları olarak Karnaval’da nasıl bir sinerji yaratabiliriz?” konusunu ele almayı, ardından geçen yıl yapılan Adana Sanat Paydaşları Çalıştayı’nın önemli sonuçlarını birlikte değerlendirmeyi amaçlıyoruz. Bu yıl “şehrimizin kültür ve sanat politikalarını belirleyecek bir sempozyumu nasıl planlayabiliriz?” sorusuna  hep birlikte yanıt bulalım istiyoruz. https://adabul.com/asp-calistay/ linkinden çalıştay sonuçlarına ulaşabilir ve 3 Şubat’ta yapılacak toplantı için önerilerinizi toplantının internetteki sayfasına yazabilirsiniz. Toplatıya katılamayacak paydaşların önerilerini internet üzerinden yapmalarını bekliyoruz.

 

Adana Sanat Paydaşları Toplantısı:

3 Şubat Cumartesi günü 13:30 -18.00 / Seyhan Oteli

Katılımınızı içtenlikle rica ederim

Kemal Erdoğan /Kordinatör

 

ADANA SANAT PAYDAŞLARINA AÇIK MEKTUP

Nisan’da Adana’da Karnaval Düzenleme Komitesi bu yıl karnaval etkinliklerine yönelik toplantıyı 27 Ocak saat 13.30’da Seyhan Otelinde  içinde yapacak. Karnavalda etkinlik düzenlemek isteyenler projelerini sunmaya hazırlansınlar.

Altın Koza, Sabancı Tiyatro Festivali, Lezzet Festivali, Kebap Rakı Festivali sayıları gün geçtikçe artan bu etkinlikler içinde karnavalın Adana için ayrı ve özel bir yeri var “Neden?” diye sorarsanız, yanıt: Portakal çiçeği kokusu, nisan ayında baharla birlikte insanlara gelen duygu yükselişi, hem katılım sayısı hem de ulusal medya ve iletişim açısından diğer festivallere fark atması olarak özetlenebilir.

“Karnavalın içerik kalitesini kültür ve sanat ile yükseltmek istiyoruz” Ali Haydar Bozkurt’un karnaval için geçen sene paylaştığı yeni vizyonu. Artık sadece hafta sonu değil tüm haftaya yayılan bir program var. Bu konuda Adana Sanat Paydaşları olarak ne yapabiliriz?

Bir gün senfoni orkestrasından Merkez Park’ta muhteşem bir konser dinlesek,

Bir gün Türk sanat müziği, bir gün Türk halk müziği korosu büyük amfide konser verse,

Merkez Park’taki küçük amfitiyatroda bir tiyatro oyunu sahnelense,

Ressamlarımız tüm galerileri o hafta resim sergileri ile doldursalar,

ÇÜ Heykel Bölümü şehrin heykel haritasını çıkarsa, karnaval gazetesinde yayınlansa,

AFAD, Altın Oran, Arka Plan, Fotoğrafya’daki fotoğrafçıların seçme kareleri şehrin billboardlarına asılsa, Kurtuluş Türkgüven’in eski orkestrası bir araya gelip onun şarkılarını çalsa,

Yaşar Kemal’in söylediği gibi “o güzel atlara binip giden tüm o güzel insanlar” geri gelseler. Adanalı ünlü müzisyenler sıra ile bir hafta boyunca Merkez Park’ta konserler verseler, Feridun Düzağaç, Yaşar, Haluk Levent aynı sahnede düet yapsa… Bunlar benim bir çırpıda aklıma gelen hayaller.

Bu yazının ucu açık sizler de karnaval hayallerinizi, önerilerinizi yazabilirsiniz. İnternette karnaval hayalleri listeleme sayfası herkese açık. Önerilerinizi adabul.com çalıştay sayfasına yazabilirsiniz.

Bir yanda karnavalın gücüne güvenen, iyi işlere sponsor olmak isteyen kurum ve kişiler, diğer yanda siz karnaval hayalcilerini buluşturup bu Nisan’da hayallerimizi yarıştırsak:

Kimin hayali daha güzel?

Yeni yılda Adana Sanat Paydaşlarını bir araya getiren 2017 yılında yaptığımız Adana Sanat Çalıştayı sonuçlarını değerlendiren bir toplantıyı 3 Şubat Cumartesi günü Saat 13.30 -18:00’da yapacağız.

Adana Sanat Paydaşlarının ilişkilerini, iletişim düzeyini geliştirmek, etkinlikleri ve paydaşları şehre tanıtmak da benim hayalim. Sizler de bu konuda biraz hayal kurun. 2018 yılında Adana Sanat Paydaşları olarak karşılıklı hayallerimizi paylaşıp onları gerçekleştirmek için çalışalım.

Yeni yıl geldi, karnaval için şubat-mart iki ayımız var.

Yeni yılınız kutlu olsun, hepimize mutluluk, barış getirsin.

Kemal Erdoğan / Kordinatör

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önerilerinizi yazmak için tıklayın

Önerilerinizi yazmak için tıklayın

 

 

 

 

ADANA SANAT PAYDAŞLARI (ASP) ÇALIŞTAY SONUÇLARI

Adana Sanat Paydaşları Çalıştay Sonuç Değerlendirmesi:

“Bütünsel bir planımız yok Padaşlar arası iletişim çok zayıf. Ortak vizyon ve ortak hedeflerimiz yok.”

Adana Sanat Paydaşları Ortak Akıl Çalıştayı’nın sonuçlarını ve çalıştayı yöneten Tınaz Titiz’in yorumlarını okuyunca aklıma ilk gelen bu iki sözcük oldu: “Acı Reçete”. Üstelik 120 soru içinde 10 tanesi için değerlendirme yapabildik. Daha pek çok önemli soru cevapsız kaldı.

Çalıştayın ilk sorusu, “vizyon” konusundaydı, verdiğimiz cevap tatminkâr değildi. Son sorusu “Adana için ‘Kültür Sanat Politika Belgesi’ nasıl hazırlanabilir?”in cevabını ararken “bir sempozyum yapılmalı” önerisi çıktı. Bunun için de önemli paydaş kurumların yan yana gelmesi şartı.

Soru ile sorunun düğümlediği yer de burası. Adana Sanat Paydaşları’nın önemli kurumları bir araya gelip bütünsel bir kültür sanat politikası programı ortaya koyamıyorlar. Her bir paydaş kendi kulvarında etkinlikler yapıyor.
Adana Sanat Paydaşları çalıştay raporu eksik yönlerimizi gösteren bir sonuç raporu. Sayın Tınaz Titiz’in sözleri ile bir başlangıç. Rapor çalıştaya katılan katılmayan ilgili tüm kurumlara ve basına dağıtılacak, internet üzerinden herkesin katkılarına açık olacak.

Mart ayında Çalıştay için bir değerlendirme toplantısı yapmayı planlıyoruz.
Adana kültür sanatnat hayatının politikalarını belirleyecek bir sempozyum için ise kamu, belediyeler ve odaların desteği şart. İlgili kurumlar ile raporu paylaşıp destek alırsak bu sempozyumu gerçekleştirebiliriz.

Çalıştaya destek veren, katılan, internetten soru yazan herkese çok teşekkürler. Çalıştay başladı durmuyor, konuyu internette tartışmaya, sizlerin de katkısıyla geliştirmeye devam edeceğiz.

Kemal Erdoğan

İÇİNDEKİLER

1- Tınaz Titiz Moderatör Raporu

2- Tınaz Titiz Yönetici Özeti

3- Çalıştay Kordinatörü Kemal Erdoğan’ın Çalıştay sonuçları üzerine görüşleri

4- Yorum Sayfanız (Sizlerde Çalıştay soruları ve cevapları ile ilgili yorum yapabilirsiniz)

5- Çalıştay Fotoğrafları

6- Çalıştay Videoları (Çalıştay videolarını sağ sütundan izleyebilirsiniz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VİDEOLAR

Adana Sanat Paydaşları Tanıtım Filmi

ASP Ortak Akıl Çalıştayı – Video 1 (Kemal Erdoğan Açılış Konuşması)

ASP Ortak Akıl Çalıştayı – Video 2 (Tınaz Titiz Sunum)

ASP Ortak Akıl Çalıştayı – Video 3 (Çalıştay Öğleden Sonra)

ASP Ortak Akıl Çalıştayı – Video 4 (Çalıştay Sonuçlar)

ASP Ortak Akıl Çalıştayı Sonuçları Kısa Özeti

 

25 Şubat 2017 “Adana Sanat Platformu” Ortak Akıl Çalıştayı Fotoğrafları